Hiszpania pracuje nad własnym, nowoczesnym systemem artylerii rakietowej

Hiszpanie, którzy od blisko 10 lat nie posiadają artylerii rakietowej, prowadzą prace nad odbudową tej zdolności w swoich siłach zbrojnych.

W ubiegłym tygodniu podczas Forum 2E+I hiszpańska firma Expal zaprezentowała projekt samobieżnej polowej wyrzutni rakietowej SILAM (Sistema Lanzacohetes de Alta Movilidad). Jak informuje serwis rp.pl, projekt jest realizowany we współpracy z innymi firmami hiszpańskimi: Instalaza, Sascorp, Tecnobit itd. Wcześniej temat ten opisywał m.in. serwis zbiam.pl.

Według podanych informacji, system SILAM ma być w stanie odpalać dwa lub trzy typy pocisków kierowanych i/lub korygowanych różnego kalibru, o zasięgu ponad 40 km, do 150 km i ok. 300 km. Przypuszczalnie do każdej z nich miałyby być dostępne różne głowice, a pociski rakietowe maja być naprowadzane, przy czym nie wskazano tu metody.

 

Cały system ma współpracować zarówno z krajowymi, jak i sojuszniczymi systemami kierowania ogniem oraz łączności. Ma to zwiększyć dostępność informacji o położeniu celów.

Podpisanie umowy na dostawę systemów SILAM możliwe jest już w latach 2022-2023. Pierwsze dostawy miałyby rozpocząć się w takim przypadku mniej więcej dwa lata później.

Hiszpańskie wojsko wcześniej używało samobieżnych wyrzutni rakiet Teruel kal. 140 mm zainstalowanych na podwoziu ciężarówki Pegaso 6×6. Ich zasięg wynosił do 25 km. Zostały one jednak wycofane ze służby w 2011 roku, w związku z czym Hiszpania całkowicie zrezygnowała z artylerii rakietowej. Obecnie zdolności te są odbudowywane w ramach szerszego programu modernizacji Sił Zbrojnych Hiszpanii Fuerza 2025.

Jak informowaliśmy, na Ukrainie trwają prace nad nowymi rakietami dla systemu wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Wilcha-M. Nowe wersje pocisków rakietowych mają mieć znacznie większy zasięg i posiadać zdolność przenoszenie cięższych głowic bojowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Własne prace w tym obszarze prowadzą też Serbowie, którzy podają, że obecna wersja modułowego systemu artylerii rakietowej Oganj znajduje się w końcowej fazie testów wewnętrznych, a po ich pomyślnym przejściu ma być wdrożona w serbskich siłach zbrojnych.

Czytaj także: Rosja: trwają prace nad lekkimi pociskami hipersonicznymi w ramach systemu Hermes

rp.pl / zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply