W czerwcu br. w Szwecji odbędzie się pierwszy etap eksperymentu polegającego finalnie na rozpyleniu w atmosferze związku chemicznego, co ma zmniejszyć ilość światła słonecznego docierającego do Ziemi, równoważąc skutki globalnego ocieplenia. Projekt zyskał finansowe wsparcie miliardera Billa Gatesa – napisał w niedzielę portal Onet powołując się na Forbesa.

Projekt pod nazwą Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx), został zainicjowany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Chcą oni zbadać możliwość rozpylenia w atmosferze pyłu węglanu wapnia (CaCO3) – nietoksycznego związku chemicznego, który w naturze występuje m.in. jako główny budulec kredy a w przemyśle spożywczym jest używany jako dodatek do żywności (pod kodem E170). Wprowadzony do atmosfery jako aerozol miałby “przyciemnić” Słońce, a przez to obniżyć temperaturę na Ziemi, równoważąc skutki globalnego ocieplenia.

Pomysł nie jest nowy, ale przez lata był zablokowany z powodu obaw przed nieobliczalnymi skutkami takiego eksperymentu. Ponadto ekolodzy obawiają się, że sięgnięcie po geoinżynierię słoneczną da zielone światło dla dalszej emisji gazów cieplarnianych. W 2019 roku USA, Brazylia i Arabia Saudyjska zablokowały w ONZ ocenę globalnych planów geoinżynieryjnych.

W czerwcu br. SCoPEx zrobi pierwszy krok w swoim eksperymencie. W pobliżu miasta Kiruna w Szwecji wystrzeli balon z wyposażeniem naukowym na wysokość 20 km. Będzie to próba manewrowania balonem i badania systemów łącznościowych i operacyjnych. Żadne środki chemiczne nie będą na razie rozpylane. Jeśli próba się powiedzie, może to być krok w kierunku drugiego etapu eksperymentu, w którym niewielka ilość CaCO3 zostałaby rozpylona w atmosferze.

Nie jest znana dokładna ilość CaCO3 potrzebna do ochłodzenia planety. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu sugeruje, że procedura SCoPEx może obniżyć globalną temperaturę o 1,5° C kosztem nie więcej niż 1-10 miliardów dolarów rocznie.

W lipcu 2020 roku media informowały, że Bill Gates wraz z innymi organizacjami wsparł projekt SCoPEx kwotą 7 mln dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Kilku bogaczy ma tyle ile połowa ludzkości

Kresy.pl / onet.pl / forbes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply