Hiszpański myśliwiec omyłkowo wystrzelił rakietę nad Estonią

W estońskiej przestrzeni powietrznej doszło do incydentu z udziałem hiszpańskiego myśliwca wielozadaniowego Eurofighter Typhoon.

We wtorek 7. sierpnia o godzinie 15:44, myśliwiec Eurofighter Typhoon hiszpańskich sił powietrznych podczas lotu nad południową Estonią omyłkowo wystrzelił pocisk powietrze-powietrze. – podała służba prasowa estońskich sił zbrojnych.

Jak podano, trajektoria pocisku, jego położenie i stan są obecnie ustalane. Możliwe, że pocisk uległ samozniszczeniu, ponieważ miał wbudowaną taką funkcję na wypadek takich sytuacji. Niewykluczone także, że pocisk spadł na ziemię, ale we wtorek premier Estonii Juri Ratas napisał na Facebooku, że „nie ma ofiar śmiertelnych”. Premier nazwał incydent „godnym pożałowania” i zapewnił, że estońskie siły zbrojne wraz z przedstawicielami natowskiej misji badają wypadek.

Ostatnia przypuszczalna lokalizacja rakiety znajdowała się 40 kilometrów na północ od drugiego co do wielkości miasta Estonii Tartu.

Estońskie siły zbrojne poprosiły wszystkich, którzy znajdą rakietę lub jej części o niedotykanie ich, oddalenie się i natychmiastowe zgłoszenie odpowiednim służbom. Pocisk kierowany powietrze-powietrze typu AMRAAM wystrzelony przez Hiszpanów przenosi 10 kg ładunku wybuchowego, ma 3,7 metra długości i średnicę 18 cm.

Hiszpańska maszyna uczestniczy w misji Baltic Air Policing, w ramach której natowskie myśliwce osłaniają przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. Incydent wydarzył się podczas ćwiczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpańskie Leopardy przybyły na Łotwę

Kresy.pl / PAP / err.ee

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply