Minister spraw zagranicznych Iranu przedstawił stanowisko tego państwa w sprawie wojny na Ukrainie.

“Kryzys na Ukrainie jest zakorzeniony w prowokacyjnych działaniach NATO” – napisał w czwartek na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Hosejn Amir Abdollahian, co przytoczyła na swoim portalu telewizja PressTV. Jednocześnie jednak wezwał on strony wojny rosyjsko-ukraińskiej do zaprzestania działań zbrojnych.

“Nie postrzegamy uciekania się do wojny jako rozwiązania. Ustanowienie zawieszenia broni i skupienie się na rozwiązaniu politycznym i demokratycznym jest koniecznością” – napisał Abdollahian.

Ubolewanie z powodu wybuchu wojny wyraził rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sajid Chatibzadeh. “Islamska Republika Iranu z głębokim niepokojem śledzi rozwój wydarzeń na Ukrainie. Niestety, kontynuowanie prowokacyjnych działań  NATO, w których USA odgrywają centralną rolę, doprowadziło do sytuacji, w której region euroazjatycki znajduje się na skraju totalnego kryzysu” – stwierdził rzecznik irańskiej dyplomacji.

Chatibzadeh podkreślił przy tym, że Ambasada Iranu na Ukrainie jest w pełni aktywna i obsługuje studentów i obywateli irańskich zgodnie z przekazanymi jej wcześniej instrukcjami.

 

Napięcia ukraińsko-rosyjskie uległy w bieżącym tygodniu dalszej eskalacji. W poniedziałek wieczorem Władimir Putin oskarżył Ukrainę o prowadzenie wrogiej Rosji oraz swoim rosyjskojęzycznym obywatelom polityki, a także o stanie się protektoratem zagrażających Rosji USA i NATO. W związku z tym prezydent Rosji podpisał dekrety o republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar tych republik. Razem z nimi Moskwa zawarła z separatystycznymi republikami traktaty o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej. Przywódcy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej już zwrócili się do prezydenta Rosji o udzielenie im “wsparcia” wobec, jak twierdzili, ataków sił ukraińskich.

Nad ranem, w specjalnym przemówieniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie “specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukrainie. Uzasadnił to tym, że że USA i NATO od trzech dekad miały ignorować interesy Rosji i przybliżały się do jej granic, koncentrując wzdłuż nich potencjał militarny. Ukrainę określił jako pozostającą pod władzą “neonazistów” i urządzającą w Donbasie “ludobójstwo”.

Wkrótce potem oddziały rosyjskiej armii przekroczyły granice Ukrainy w różnych miejscach oraz rozpoczął się ostrzał rakietowy i bombardowanie jej terytorium.

presstv.ir/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply