Przewodniczący Komisji ds. Praw Człowieka Hakan Cavusoglu wysunął w poniedziałek postulat podjęcia przez NATO działań wobec Syrii.

„NATO powinno użyć swojej siły by zapewnić pokój i zapewnić strefy bezpieczeństwa w Syrii i w [prowincji] Idlib” – słowa Cavusoglu cytuje portal tureckiej gazety „Sabah”. Turecki polityk krytykował fakt, że państwa NATO i Unii Europejskiej zamiast działać na terenie Syrii koncentrują się na zamknięciu granic przed nielegalnymi imigrantami z tego państwa przepływającymi do Europy przez terytorium Turcji, a nawet z pomocą służb tego państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Cavusoglu skarżył się, że Turcja została pozostawiona sama wobec problemu migrantów. Jak twierdził, do jego kraju może napłynąć z Idlib kolejnych 3,5 mln przybyszów. „Turcja zaoferowała ustanowienie strefy bezpieczeństwa w Syrii, ze strefą zakazu lotów, dla uchodźców i do tej pory nikt nie wziął odpowiedzialności i nie przejął inicjatywy aby to uczynić” – powiedział turecki parlamentarzysta. Cavusoglu nie omieszkał podkreślić, że jego państwo należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1952 r. i według niego wniosło „pozytywny wkład” w działanie organizacji.

Prowincja Idlib jest ostatnią prowincją Syrii kontrolowaną w dużej części przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy syryjskie siły rządowe odbiły z rąk islamistów około jednej czwartej obszaru prowincji Idlib. Ofensywa oddziałów syryjskiej armii jest wspierana intensywnymi nalotami rosyjskich samolotów wojskowych. W trakcie tych operacji doszło do starć między armią turecką wspierającą islamistów i armią Syrii. W ich wyniku zginęło kilkudziesięciu tureckich żołnierzy. Od 2016 roku Turcy faktycznie kontrolują północną część syryjskiej prowincji Aleppo. Na początku 2018 r. zajęli rejon syryjskiego miasta Afrin. A w październiku 2019 r. okupowali zaś obszar pasa przygranicznego o szerokości 30 km w prowincjach Rakka i Hasaka.

Cavusoglu oskarżył też Grecję o łamanie prawa międzynarodowego i praw człowieka ponieważ nie chce ona wpuszczać nielegalnych migrantów na swoje terytorium. Jak mówił on i inni parlamentarzyści z jego komisji sprawdzali sytuację migrantów przy greckiej granicy.

Przypomnijmy, że w końcu lutego br. Turcja ogłosiła, iż nie będzie zatrzymywała na swoim terytorium uchodźców z Syrii, którzy będą chcieli dostać się do Europy. Decyzja ta nastąpiła po eskalacji starć zbrojnych miedzy turecką armią operującą w Syrii i wspierającą zbrojne ugrupowania islamistyczne a armią Syrii wspieraną przez Rosję. Od tamtego czasu, tysiące ludzi próbuje sforsować granicę lądową i przedostać się do Grecji, a kolejne setki podejmują próby przedostania się na łodziach i pontonach na greckie wyspy. Regularnie dochodzi do starć między migrantami, a greckimi funkcjonariuszami. Jak informowaliśmy, według różnych źródeł, Turcy udzielają migrantom aktywnego poparcia, pomagając im dostać się pod samą granicę, a nawet zachęcając do jej przekraczania.

dailysabah.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Tureckie mocarstwo przekonało sie ,że aneksja części Syrii i małe wojenki na bliskim wschodzie to drogi interes .Ale nie przestają sikać na wycieraczki Państwom w stosunku do których jest petentem. Mają „świetlane” perspektywy
    w układzie z Moskwą bez NATO za plecami.