Syryjska armia zdobyła nieoficjalną stolicę ISIS

W sobotę oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej wyzwoliły miasto al-Majadin na wschodzie Syrii, pełniące od kilku miesięcy rolę nieoficjalnej stolicy „Państwa Islamskiego”.

Syryjska dokonała szybkiej koncentracji sił i rozpoczęła szturm na al-Majadin tydzień temu. W sobotę, około południa, syryjski sztab poinformował, że oddziały rządowe przejęły pełną kontrolę nad miastem. Kolejne nagrania wideo i zdjęcia potwierdzają ten fakt. Natarcie elitarnych „Sił Tygrysa” doprowadziło do wyparcia dżihadystów. Wycofali się oni do miasta Abu Kamal przy granicy z Irakiem. Prawdopodobnie tam znajdują się liderzy ISIS. Miasto stanowi więc ostatni bastion organizacji.

Siły rządowe będą najpewniej kontynuować natarcie by ostatecznie rozgromić dżihadystów, ale taż by jak najszybciej zabezpieczyć przejście graniczne z Irakiem, skąd dociera wsparcie Iranu i miejscowych szyitów. Abu Kamal wraz ze wschodnim brzegiem Eufratu jest także celem ofensywy tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), skupionych wokół syryjskich Kurdów, które działają patronatem Waszyngtonu. Amerykanie w sposób wyraźny dążą do uniemożliwienia władzom Syrii odzyskania kontroli nad najważniejszymi złożami ropy w kraju, położonymi właśnie w prowincji Dajr az-Zaur na wschodnim brzegu Eufratu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podsumowuje portal Al-Masdar News, ISIS utraciło od początku roku około 70% terytorium jakie kontrolowało w Syrii. Stało się przede wszystkim dzięki wysiłkowi zbrojnemu syryjskiej armii rządowej, która likwidowała zgrupowania dżihadystów kolejno w prowincjach Aleppo, Rakka, Homs, Hama, Dajr az-Zaur, a także w zachodniej części kraju, na pograniczu Libanu. Około 10 października, oddziały rządowe ostatecznie odepchnęły ekstremistów od autostrady Dajr az-Zaur-Palmira, zabezpieczając tę linię zaopatrzeniową dla sił operujących na wschodzie kraju.

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz