Syryjska armia zdobyła nieoficjalną stolicę ISIS

W sobotę oddziały Syryjskiej Armii Arabskiej wyzwoliły miasto al-Majadin na wschodzie Syrii, pełniące od kilku miesięcy rolę nieoficjalnej stolicy „Państwa Islamskiego”.

Syryjska dokonała szybkiej koncentracji sił i rozpoczęła szturm na al-Majadin tydzień temu. W sobotę, około południa, syryjski sztab poinformował, że oddziały rządowe przejęły pełną kontrolę nad miastem. Kolejne nagrania wideo i zdjęcia potwierdzają ten fakt. Natarcie elitarnych „Sił Tygrysa” doprowadziło do wyparcia dżihadystów. Wycofali się oni do miasta Abu Kamal przy granicy z Irakiem. Prawdopodobnie tam znajdują się liderzy ISIS. Miasto stanowi więc ostatni bastion organizacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Siły rządowe będą najpewniej kontynuować natarcie by ostatecznie rozgromić dżihadystów, ale taż by jak najszybciej zabezpieczyć przejście graniczne z Irakiem, skąd dociera wsparcie Iranu i miejscowych szyitów. Abu Kamal wraz ze wschodnim brzegiem Eufratu jest także celem ofensywy tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), skupionych wokół syryjskich Kurdów, które działają patronatem Waszyngtonu. Amerykanie w sposób wyraźny dążą do uniemożliwienia władzom Syrii odzyskania kontroli nad najważniejszymi złożami ropy w kraju, położonymi właśnie w prowincji Dajr az-Zaur na wschodnim brzegu Eufratu.

Jak podsumowuje portal Al-Masdar News, ISIS utraciło od początku roku około 70% terytorium jakie kontrolowało w Syrii. Stało się przede wszystkim dzięki wysiłkowi zbrojnemu syryjskiej armii rządowej, która likwidowała zgrupowania dżihadystów kolejno w prowincjach Aleppo, Rakka, Homs, Hama, Dajr az-Zaur, a także w zachodniej części kraju, na pograniczu Libanu. Około 10 października, oddziały rządowe ostatecznie odepchnęły ekstremistów od autostrady Dajr az-Zaur-Palmira, zabezpieczając tę linię zaopatrzeniową dla sił operujących na wschodzie kraju.

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz