Armia syryjska okrążyła miasto al-Majadin, które latem stało się nieoficjalną stolicą „Państwa Islamskiego”. Ekstremiści są spychani na granicę z Irakiem.

Miasto al-Majadin położone jest na zachodnim brzegu Eufratu, na południowy-wschód od prowincjonalnej stolicy Dajr az-Zaur. Po tym gdy siły kurdyjskie rozpoczęły szturm na Rakkę, przez długi czas będącą siedzibą kierownictwa ISIS, i po tym gdy armia rządowa odepchnęła dżihadystów z Dajr az-Zaur, to właśnie al-Majadin stało się nieoficjalną stolicą tej terrorystycznej organizacji.

„Oddziały naszych sił zbrojnych z siłami sprzymierzeńców kontynuują swoje natarcie na wielu frontach i kierunkach w Dajr az-Zaur i prowincji, i okrążyły terrorystów z Daesz [ISIS] w mieście al-Majadin” – portal Midle East Eye cytuje informacje uzyskane od oficera syryjskiej armii. Oddziały syryjskie rozpoczęły już szturm na miasto z wykorzystaniem czołgów i wozów opancerzonych.

Zdobycie al-Majadin jest siłom rządowym niezbędne by otworzyć drogę w dół Eufratu, aż do przejścia granicznego z Irakiem w pobliżu Aby Kamal. Według różnych źródeł liderzy ISIS uciekli właśnie do tej przygranicznej miejscowości. Niewątpliwie władze Syrii chcą nie dopuścić by Abu Kamal zostało wcześniej zajęte przez skupione wokół Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), działające pod protektoratem USA. Mogłoby to oznaczać trwałe odcięcie obszarów na wschód od Eufratu wraz z ich polami naftowymi.

Armia syryjska kontynuuje więc natarcie w kierunku południowo-wschodnim ku granicy z Irakiem mimo tego, że bojowników ISIS ciągle nie udało się odepchnąć od granic autostrady łączącej Dajr az-Zaur z centrum Syrii, której dżihadyści zagrozili pod koniec września.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W godzinach porannych w niedzielę, oddziały 4 dywizji zmechanizowanej Syryjskiej Armii Arabskiej zajęły także miejscowość Hatlah Fokkani na wschodnim brzegu Eufratu, która ostatni raz był pod kontrolą władz Syrii w 2012 roku. Tym samym ostatecznie armia odcięła także wschodnie dzielnice samego miasta Dajr az-Zaur, w których wciąż bronią się ostatnie oddziały ISIS.

middleeasteye.net/almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz