Arabia Saudyjska jest jednym z rynków eksportowych zyskownych dla polskich rolników. Jednak żyzne ziemie Ukrainy stanowią pole działania dla konkurencji.

Portal międzynarodowej, arabskiej gazety „Asharq Al-Awsat” podał w poniedziałek informację, że saudyjskie przedsiębiorstwo handlu zbożem SAGO zakontraktowało na Ukrainie 60 tys. ton pszenicy. Zboże zostało zakupione od Saudyjskiej Spółki Inwestycyjnej Uprawy i Hodowli (SALIC), funduszu inwestycyjnego powołanego w 2011 r. w celu inwestowania pieniędzy za granicą w produkcję żywności. Agencja informacyjna Reutera przypomina, że pustynne monarchie Półwyspu Arabskiego muszą importować aż 80-90 proc. potrzebnej ich mieszkańcom żywności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podał „Asharq Al-Awsat” kontrakt podpisany 6 kwietnia wyznaczył cenę tony pszenicy na 248 dolarów. 60 tys. ton pokryje 10 proc. rocznego zapotrzebowania Arabii Saudyjskiej na pszenicę. Według portalu gazety saudyjscy importerzy starają się zwiększyć zapasy w obliczu problemów w światowym handlu wywołanych przez pandemię koronawirusa SARS VOVID-19.

Strategia inwestowania petrodolarów w gospodarstwa rolne w innych państwach, do czego władze Arabii Saudyjskiej zachęcają prywatnych inwestorów od lat, ma zapewnić większą stabilność dostaw, a za tym bezpieczeństwo żywnościowe państwa. Prywatni inwestorzy współpracują w tym względzie z państwem bo SALIC jest „ramieniem” państwowego funduszu inwestycyjnego Public Investment Fund.

SALIC jest tylko jednym z saudyjskich funduszy inwestycyjnych dzierżawiących znaczne połacie ziemi uprawnej i gospodarstwa hodowlane w innych państwach. Aby ściągać zboże z Ukrainy SAGO obniżyło wymagania jakościowe dotyczące używania w czasie uprawy środków owadobójczych. W tym miesiącu do Arabii Saudyjskiej trafiła już pszenica z Rosji.

Czytaj także: Rosja wstrzymała eksport zbóż do państwa spoza EaZG

aawsat.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz