Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu dwóch dywersantów, którzy są podejrzani o wysadzenie sześciu mostów w Donbasie.

Ukraiński portal Censor.net.ua podaje za centrum prasowym Służby Bezpieczeństwa Ukrainy informację o zatrzymaniu przez nią dwóch mężczyzn podejrzanych o działalność dywersyjną na rzecz nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Zatrzymani mieli przynależeć do oddziału Walerija Bergmana pseudonim „Niemiec”, który wykonał szereg akcji dywersyjnych w czasie zbrojnego konfliktu w Donbasie trwającego od 2014 r. Zostali oni zatrzymani w marcu w Lisiczańsku i Konstantynówce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Funkcjonariusze specsłużby udokumentowali, że w 2014 r. grupa „Niemca” przechwyciła w kopalni im. Mielnikowa 1,2 tony materiału wybuchowego, amonitu. Terroryści wykorzystali materiał wybuchowy do wysadzenia czterech mostów w rejonie miejscowości Zakotne i Siwersk w obwodzie donieckim, i dwóch mostów w miejscowościach Lisiczańsk i Rubiżne w obwodzie ługańskim, jeszcze dwa mosty w Lisiczańsku były zaminowane” – SBU przedstawiła swoje podejrzenia wobec zatrzymanych.

Jak podaje Censor.net.ua sam Bergman „Niemiec” został zatrzymany przez 8 września właśnie w Lisiczańsku w czasie operacji przeprowadzonej wspólnie przez specsłużbę i policję. W czasie śledztwa miał on złożyć „szczegółowe” zeznania na temat działań dowodzonej przez siebie grupy ale też o ukrytych przez nią materiałach wybuchowych, broni i amunicji, które były składowane na potrzeby przyszłych akcji dywersyjnych.

Dzięki temu w okresie od października 2019 r. do kwietnia 2020 r. SBU przejęła materiały wybuchowe o sile równej dwóm kilogramom trotylu, 17 granatów typu RGD-5 i F-1, 400 gramów czystego trotylu, trzy miny przeciwpiechotne, 2 pociski do granatników GP-25, 40 pocisków do granatnika RPG-7, karabinek Kałasznikowa z czterema magazynkami, pistolet typu Star model B, sześć zapalników typu UZRGM-2 i ponad 2 tys. nabojów różnego kalibru. Ze zdjęć zrobionych przez SBU wynika, że w składzie dywersantów znaleziono także niewielką gaśnicę polskiej produkcji.

Czytaj także: Mer Gorłówki w Donbasie okazał się ukraińskim agentem

censor.net.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz