Były „ludowy mer” miasta Gorłówka położonego w nieuznawanej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) okazał się funkcjonariuszem ukraińskiego wywiadu – tak wynika z reportażu, który w niedzielę ukazał się w ukraińskiej telewizji TSN.

Przed pięciu laty Eduard Matiucha przez pewien czas był szefem władz Gorłówki z ramienia separatystów. Jak twierdzą ukraińskie media odszedł z tej posady na skutek konfliktu z bojownikami, ale później został pierwszym sekretarzem komitetu miejskiego Komunistycznej Partii DRL. Wszystko to miał wykonywać jako agent ukraińskiego wywiadu wojskowego.

„Matiucha powiedział, że zbierał informacje o zbrodniach Rosji oraz nawiązywał kontakty z rosyjskimi komunistami. Według jego słów nieuznawane rosyjskie enklawy (Abchazja, Północna Osetia, Naddniestrze, DRL i ŁRL) są koordynowane przez Kreml poprzez KPFR [Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej], w partii jest nawet człowiek za to odpowiedzialny – deputowany Tajsan Kazbek Kuczukowicz” – pisze portal Zaxid.net powołując się na słowa Matiuchy.

Ukraiński agent miał także zbierać informacje o rosyjskich konwojach z „pomocą humanitarną”, w skład których miały wchodzić samochody z gotówką dla donbaskich republik.

Według Matiuchy Moskwa ma „plan B” wobec Donbasu – jeśli Kijów nie pójdzie na ustępstwa w sprawie porozumień mińskich oraz szczególnego statusu Donbasu, w DRL i ŁRL może dojść do referendum w sprawie przyłączenia republik do Rosji. Kreml ma również rozważać utworzenie tzw. Noworosji po zajęciu Charkowa i Odessy.

TSN twierdzi, że żona Matiuchy nie wiedziała o misji męża i przez 5 lat mieszkała w Kijowie ze świadomością, że mąż opuścił ją i Ukrainę. Teraz Matiucha wrócił na tereny kontrolowane przez rząd w Kijowie i spotkał się z żoną. W materiale TSN nie podano, dlaczego ukraiński agent zakończył swoją misję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ostrzał Gorłówki. Separatyści obwiniają ukraińską armię i lokalnych dywersantów

Kresy.pl / zaxid.net / tsn.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    pik :

    Kolejne zwycięstwo SBU :-)). Po heroicznym porwaniu Cemacha, który miał wyjaśnić wszystkie tajemnice zestrzelenia MH17 przez separatystów, przyszła kolej na nowe propagandowe zwycięstwo. Matiucha nigdy nie był merem Gorłówki – przez całe 3 dni był za to „narodowym merem” cokolwiek to znaczy. Pracował za to w miejskiej administracji m.inn. przy rozdziale pomocy humanitarnej, a za kradzież i sprzedarz humanitarnych darów „dostał po łapach” jak to określił deputowany DNR Berdyczewski. Szarij wyśmiewa medialnego agenta TSN na swoim wideoblogu:
    https://www.youtube.com/watch?v=CNoIau3WJ4M