Działania zbrojne wznowione dwa dni temu przez Izrael przynoszą bardzo znaczące straty wśród ludności cywilnej. Niestety zginęło wiele dzieci.

Struktury ochrony zdrowia funkcjonujące w Strefie Gazy twierdzą, że od wznowienia izraelskich działań zbrojnych w nocy z poniedziałku na wtorek w eksklawie zginęło już 436 Palestyńczyków. W tej liczbie 183 ofiary to dzieci, jak przytoczyła Al Jazeera. Tym samym podwyższył się tragiczny bilans konfliktu trwającego od października 2023 r. Zginęło łącznie 49 547 Palestyńczyków. Liczba rannych oceniana jest na 112 719.

 

„Dlaczego musimy przedstawiać propozycje, skoro istnieje podpisane porozumienie z międzynarodowymi stronami działającymi jako gwaranci?” – przekazał dziennikarzom Tahir an-Nono, doradca medialny szefa biura politycznego Hamasu. Jak podkreślił – „Istnieje również rezolucja Rady Bezpieczeństwa. Pozytywnie odpowiedzieliśmy na wszystkie wysiłki podejmowane w stosunku do nas. To Netanjahu wycofał się z porozumienia. To Netanjahu przymknął na nie oko. Dlatego to Netanjahu, a nie Hamas czy ruch oporu, powinien zostać zmuszony do podporządkowania się”.

An-Nono zaapelował do państw świata o wywarcie presji na Izraelczyków, aby zaprzestali działań zbrojnych w Strefie Gazy, przytoczyła Al Jazeera.

Jednak słowa premiera Izraela sugerują, że nie ma on zamiaru wracać do wynegocjowanego w styczniu porozumienia rozejmowego. „Od teraz Izrael będzie działał przeciw Hamasowi ze zwiększającą się siłą i od teraz negocjacje będą mieć miejsce tylko pod ostrzałem. Hamas odczuł już moc naszej siły w ciągu ostatnich 24 godzin. I pragnę zapewnić, że to dopiero początek” – powiedział w czasie wystąpienia Binjamin Netanjahu.

Nowy etap konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczął się 7 października wraz z atakiem palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas na południowy Izrael. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu z 7 października wynosi 1139 osób. Przy czym część zginęła na skutek interwencji izraelskiej armii.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Strefy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody, dzieląc ją na dwie części. Dochodziło do ataków w Izraelczyków na konwoje humanitarne. W jednym z takich ataków zginął polski wolontariusz Damian Soból.

Jak podawaliśmy jeszcze w zeszłym roku Biuro Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformowało, że ​​zweryfikowała dane dotyczące 8119 osób zabitych w Strefie Gazy od listopada 2023 r. do kwietnia 2024 r. Jej analiza wykazała, że ​​około 44 proc. zweryfikowanych ofiar to dzieci, a 26 proc. to kobiety. Wśród zabitych najwięcej było osób w wieku od pięciu do dziewięciu lat.

19 stycznia skonfliktowane strony zdołały uzgodnić rozejm. Plan na pierwszy etap rozejmu zakładał, iż potrwa on 42 dni. Zaczął on obowiązywać 19 stycznia. W tym czasie wypełniono jego warunki. Wojska izraelskie wycofały się na perfyerie Strefy Gazy i dopuściły pomoc humanitarną oraz pozwoliły na powrót uchodźców do swoich domów bez osobistych kontroli.

Kikudziesięciu izraelskich zakładników zwolnionych przez Hamas zostało wymieniony na około 2 tys. palestyńskich skazańców i aresztantów, których zwolnili z kolei Izraelczycy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już 16 dnia od wejścia w życia zawieszenia broni miały się rozpocząć konkretne rozmowy o uwolnieniu kolejnych zakładników w drugim etapie. W ramach niego podpisane miały zostać “protokoły” regulujące powrót wszystkich uchodźców palestyńskich do pierwotnych miejsc zamieszkania w Strefie Gazy, w tym do jej północnej części, bez rewidowania przez izraelskich żołnierzy czy funkcjonariuszy. W drugim etapie miało się też dokonać zwolnienie przez Hamas reszty zakładników.

2 marca Izrael wstrzymał wjazd wszelkiej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy po zakończeniu terminu pierwszej fazy rozejmu. Prowadził też w eksklawie działania zbrojne niskiej intensywności prowadzące do śmierci cywilów.

aljazeera.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz