Turcja zdecydowanie popierała władze Egiptu wywodzące się Bractwa Muzułmańskiego. Po ich obaleniu przez egipskich wojskowych relacje między Ankarą a Kairem uległy zamrożeniu.

Dopiero dziesięć lat później Turcja i Egipt wyznaczyły ambasadorów w celu przywrócenia stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami na najwyższym szczeblu dyplomatycznym, podała we wtorek Al Jazeera. We wspólnym oświadczeniu opublikowanym we wtorek przez tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kair i Ankara poinformowały, że Turcja nominowała Saliha Mutlu Sena na swojego ambasadora w Egipcie, z kolei Amr Elhamamy wyjedzie jako dyplomatyczny przedstawiciel Egiptu w tym pierwszym państwie.

„Podniesienie poziomu stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami zostało przeprowadzone zgodnie z decyzją podjętą przez prezydentów obu krajów” – można przeczytać w oświadczeniu. „Ten krok ma na celu renormalizację stosunków między dwoma krajami i odzwierciedla wzajemną wolę poprawy stosunków dwustronnych w interesie narodów tureckiego i egipskiego”.

Stosunki między Kairem a Ankarą zostały zerwane w 2013 r. po tym, jak obecny prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi poprowadził zamach stanu w celu usunięcia ówczesnego prezydenta Mohameda Mursiego, byłego przywódcy Bractwa Muzułmańskiego, politycznej grupy islamistycznej działającej w wielu krajach. Mursi był pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Egiptu, i cieszył się zdecydowanym poparciem tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana i jego konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która ideowo jest bliska Bractwu Muzułmańskiemu.

Mensur Akgun, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Kultur w Stambule, powiedział, że po zamachu stanu w 2013 r. więzi między dwoma kluczowymi graczami regionalnymi zostały naruszone bardziej niż było to konieczne, w szczególności w wyniku nieugiętej, twardej postawy Ankary wobec as-Sisiego, który został prezydentem w 2014 roku.

„Dialog polityczny między obiema stronami został zamrożony jeszcze kilka lat temu, a obecne ponowne nawiązanie relacji na szczeblu ambasadorskim pokazuje, że strony są gotowe do ponownego dialogu w sferze politycznej” – powiedział Al Jazeerze profesor. „Wierzę, że oba kraje zrozumiały, że nie można zmienić drugiego i uzyskać idealnego adresata po drugiej stronie stołu” – powiedział Akgun, dodając: „Powinni byli również dojść do porozumienia, aby chronić optymalne interesy obu stron w regionie”.

Katarska telewizja przypomniałą, że od 2013 r. przywódcy Turcji i Egiptu atakowali się nawzajem publicznie, a co ważniejsze stawały po różnych stronach regionalnych konfliktów takich jak blokada Kataru przez inne monarchie Półwyspu Arabskiego, czy wojna domowa w Libii.

Wyżsi urzędnicy ministerstw spraw zagranicznych z obu stron prowadzą rozmowy od 2021 r., a wysiłki na rzecz normalizacji między Turcją a Egiptem weszły w decydującą faże po tym, jak as-Sisi i Erdogan uścisnęli sobie dłonie na mundialu w Katarze pod koniec 2022 r.

W 2023 r. obie strony wielokrotnie prowadziły rozmowy na szczeblu ministerialnym, przesyłając sobie przyjazne komunikaty i otwarcie negocjując przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych. 

Jest to częścią nowej polityki zagranicznej Ankary mającej na celu naprawę stosunków z innymi mocarstwami regionalnymi, takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Izrael i Arabia Saudyjska. 

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply