Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w czwartek, że jeszcze w tym roku zostanie zniesione moratorium na obrót gruntami rolnymi. Ma to pozwolić na stworzenie w 2020 roku rynku ziemi o wielkości 40 mln hektarów.

Zełenski złożył swoją obietnicę w Turcji, w której przebywa z oficjalną wizytą. „W tym roku z pewnością przeprowadzimy reformę rolną, która w przyszłym roku pozwoli nam stworzyć rynek gruntów o wielkości 40 milionów hektarów” – mówił Zełenski podkreślając, że ukraińska ziemia „jest jedną z najlepszych na świecie pod względem jakości”.

Ukraiński prezydent zauważył, że na Ukrainie działają już tureckie firmy, które są właścicielami ziemi. Zełenski wyraził nadzieję, że takich firm będzie znacznie więcej, zwłaszcza w południowej części Ukrainy, gdzie istnieje potrzeba stworzenia i rozwoju systemów melioracyjnych. Ukraiński prezydent powiedział, że w takich przypadkach jest rozważana możliwość partnerstwa publiczno-prywatnego.

Moratorium na obrót ziemią zostało wprowadzone na Ukrainie 14 lat temu i było rokrocznie przedłużane pomimo obiekcji m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zakaz obrotu ziemią w skorumpowanej ukraińskiej rzeczywistości doprowadził do tego, że zwykli rolnicy nie mogli powiększać swoich gospodarstw, za to oligarchiczne struktury bez trudu były w stanie gromadzić ogromne latyfundia.

Jak pisaliśmy, jeszcze podczas kampanii prezydenckiej Zełenski zapowiadał, że w przeciwieństwie do prezydenta Petra Poroszenki, nie przedłuży moratorium na handel ziemią. Otwarcie mówił, że dzięki temu ukraińskie grunty rolne „staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla polskich partnerów”.

Reforma dotycząca kupna i sprzedaży gruntów rolnych jest jednak niepopularna wśród części ukraińskiego społeczeństwa.

Reforma rolna to nie jedyna daleko idąca obietnica złożona dzisiaj przez Zełenskiego. Na turecko-ukraińskim forum gospodarczym w Stambule zapowiedział inwestycje w infrastrukturę warte minimum 20 mld dolarów – w ciągu 5 lat wyremontowanych ma zostać 24 tys. kilometrów dróg, liczba czynnych portów lotniczych ma zostać zwiększona do 15; władze zapewnią też rozwój pięciu portów morskich. Zdaniem ukraińskiego prezydenta ukraińska gospodarka będzie rozwijać się w tym czasie w tempie 5-7 proc. rocznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Bank Światowy: Ukraina potrzebuje 50 lat na osiągnięcie obecnego poziomu Polski

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęliśmy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.
  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęliśmy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.
  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęlismy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.