Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w czwartek, że jeszcze w tym roku zostanie zniesione moratorium na obrót gruntami rolnymi. Ma to pozwolić na stworzenie w 2020 roku rynku ziemi o wielkości 40 mln hektarów.

Zełenski złożył swoją obietnicę w Turcji, w której przebywa z oficjalną wizytą. „W tym roku z pewnością przeprowadzimy reformę rolną, która w przyszłym roku pozwoli nam stworzyć rynek gruntów o wielkości 40 milionów hektarów” – mówił Zełenski podkreślając, że ukraińska ziemia „jest jedną z najlepszych na świecie pod względem jakości”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ukraiński prezydent zauważył, że na Ukrainie działają już tureckie firmy, które są właścicielami ziemi. Zełenski wyraził nadzieję, że takich firm będzie znacznie więcej, zwłaszcza w południowej części Ukrainy, gdzie istnieje potrzeba stworzenia i rozwoju systemów melioracyjnych. Ukraiński prezydent powiedział, że w takich przypadkach jest rozważana możliwość partnerstwa publiczno-prywatnego.

Moratorium na obrót ziemią zostało wprowadzone na Ukrainie 14 lat temu i było rokrocznie przedłużane pomimo obiekcji m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zakaz obrotu ziemią w skorumpowanej ukraińskiej rzeczywistości doprowadził do tego, że zwykli rolnicy nie mogli powiększać swoich gospodarstw, za to oligarchiczne struktury bez trudu były w stanie gromadzić ogromne latyfundia.

Jak pisaliśmy, jeszcze podczas kampanii prezydenckiej Zełenski zapowiadał, że w przeciwieństwie do prezydenta Petra Poroszenki, nie przedłuży moratorium na handel ziemią. Otwarcie mówił, że dzięki temu ukraińskie grunty rolne „staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla polskich partnerów”.

Reforma dotycząca kupna i sprzedaży gruntów rolnych jest jednak niepopularna wśród części ukraińskiego społeczeństwa.

Reforma rolna to nie jedyna daleko idąca obietnica złożona dzisiaj przez Zełenskiego. Na turecko-ukraińskim forum gospodarczym w Stambule zapowiedział inwestycje w infrastrukturę warte minimum 20 mld dolarów – w ciągu 5 lat wyremontowanych ma zostać 24 tys. kilometrów dróg, liczba czynnych portów lotniczych ma zostać zwiększona do 15; władze zapewnią też rozwój pięciu portów morskich. Zdaniem ukraińskiego prezydenta ukraińska gospodarka będzie rozwijać się w tym czasie w tempie 5-7 proc. rocznie.

CZYTAJ TAKŻE: Bank Światowy: Ukraina potrzebuje 50 lat na osiągnięcie obecnego poziomu Polski

Kresy.pl / Unian

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęliśmy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.
  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęliśmy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.
  A co będzie ze znacjonalizowaną ziemią Polaków?
  Też zostanie sprzedana przez Ukrainę w obce ręce?
  Moja rodzina i ja nie przyjęlismy proponowanych nam pieniędzy za ziemię.