W zeszłym roku ludność Turcji dorównała zaludnieniu Niemiec. Jednak także w tym państwie zauważalna już jest negatywna tendencja demograficzna.

Portal dziennika „Daily Sabah” podał w poniedziałek dane Tureckiego Instytutu Statystycznego na temat współczynnika dzietności w Turcji. Według danych z zeszłego roku spadł on do wartości 1,88. Jest to poziom wyraźnie niższego od poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń, który demografowie szacują na 2,1.

By zilustrować tendencję demograficzną „Daily Sabah” przytoczył współczynnik dzietności Turcji z 2001 r. 19 lat temu wynosił on jeszcze 2,38 czyli gwarantował stałą reprodukcję populacji z niewielkim wzrostem.

Spadek dzietności może wiązać się z coraz późniejszym wiekiem w jakim Turczynki wychodzą za mąż. Jeszcze w 2015 r. obywatelki Turcji zawierały związek małżeński średnio w wieku 24,4 lat. W roku 2019 wskaźnik ten sięgał już 25 lat. Średni wiek w którym Turczynki rodziły pierwsze dziecko wzrósł z 26,7 lat w roku 2001 r. do 28,9 w zeszłym roku. Odsetek nieletnich matek w wieku 16-17 lat spadł w latach 2017-2019 z 4,2 proc. do 3,1 proc.

Według „Daily Sabah” demografowie wiążą proces spadku dzietności z coraz większym odsetkiem kobiet wstępujących na uczelnie wyższe oraz obecnych na rynku pracy co według nich powoduje odkładanie decyzji o zamążpójściu i macierzyństwie.

Czytaj także: Włochy: Największy kryzys demograficzny od I wojny światowej [+VIDEO]

dailysabah.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz