Ponad siedmiuset żołnierzy, ekspertów technicznych i przedstawicieli personelu pomocniczego zebrało się na pustyni w Nowym Meksyku, aby przeprowadzić testy poligonowe systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS, który został także pozyskany przez Polskę w programie “Wisła”. Po zakończeniu ćwiczeń system powinien przejść do fazy produkcyjnej.

Armia USA oraz przedstawiciele koncernu Northrop Grumman rozpoczęli na pustyni w Nowym Meksyku testy poligonowe systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS – podał w poniedziałek portal “Breaking Defense”. System został także pozyskany przez Polskę w programie “Wisła”. Po zakończeniu ćwiczeń system powinien przejść do fazy produkcyjnej.

W ćwiczeniach biorą udział żołnierze armii amerykańskiej oraz przedstawiciele koncernu Northrop Grumman. Testy, tzw. Limited User Test (LUT), mają na celu sprawdzenie działania systemu w warunkach, które są zbliżone do rzeczywistych. Mają także wykazać, czy jest on gotowy na przejście z fazy badawczo-rozwojowej do fazy produkcyjnej.

Przed rozpoczęciem ostatniej fazy potrzebna jest decyzja Milestone C. Zatwierdza ona gotowość systemu do produkcji – jest to planowane na jesień.

Ćwiczenia z wykorzystaniem systemu IBCS będą prowadzone w specjalnym reżimie sanitarnym. Jest to spowodowane ciągłym zagrożeniem ze strony koronawirusa.

W czasie ćwiczeń system sprawdzany będzie pod kątem możliwości wykrywania, śledzenia i zwalczania różnych typów celów, m.in. pocisków balistycznych, przeciwradiolokacyjnych, bezzałogowców, załogowych samolotów oraz śmigłowców. W manewrach wezmą udział zarówno realne statki powietrzne, jak i obiekty symulacyjne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukończenie prób LUT i wydanie decyzji Milestone C jest konieczne, aby system mógł osiągnąć swoją wstępną gotowość bojową zgodnie z aktualnym harmonogramem – w 2022 roku.

W ostatnich latach zmodyfikowano w systemie niektóre elementy. Powinno to ułatwić wdrażanie i dalszy rozwój IBCS.

Wdrożenie systemu IBCS jest priorytetem w zakresie modernizacji obrony powietrznej armii USA. Ma on na celu łączenie różnych warstw obrony powietrznej.

Wprowadzenie nawet pierwszej wersji IBCS ma zwiększyć możliwości wyposażonych w ten system batalionów Patriot, bowiem będą mogły korzystać w procesie kierowania ogniem nie tylko z własnych radarów, ale też ze stacji Sentinel, a także innych źródeł. Z IBCS będą integrowane także inne elementy, m.in.  nowej generacji zestawy IFPC Inc-2I. System był testowany także we współdziałaniu z myśliwcami F-16 oraz sensorami naziemnymi będącymi na wyposażeniu innych rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska pozyskała system IBCS razem z zestawami Patriot. Miało to miejsce w pierwszej fazie programu obrony powietrznej Wisła. Rozważane jest także zastosowanie IBCS w systemie obrony powietrznej Narew. Ma on w założeniu ściśle współdziałać z systemem Wisła.

breakingdefense.com / defence24.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply