Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rząd Iranu ogłosił w poniedziałek wznowienie wzbogacania uranu do poziomu 20%. Zdaniem władz Izraela decyzję tę można jedynie wytłumaczyć chęcią opracowania broni jądrowej.

Jak podaje agencja Reutera, irański rząd ogłosił w poniedziałek wznowienie wzbogacania uranu do 20%. „Kilka minut temu w kompleksie wzbogacania w Fordow rozpoczął się proces produkcji uranu wzbogaconego do 20%” – oświadczył rzecznik rządu Ali Rabeie w irańskich mediach państwowych.

Władze Iranu już kilkakrotnie zapowiadały intensyfikację wzbogacania uranu. Pod koniec listopada br. parlament Iranu przyspieszył prace nad ustawą przewidującą m.in. możliwość zwiększenia poziomu wzbogacania uranu do 20 proc. Zrobiono to w odpowiedzi na zabicie w zamachu czołowego irańskiego fizyka jądrowego Mohsena Fakhrizadeha, o co władze Iranu oskarżyły Izrael. W ostatni piątek Iran poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że zamierza produkować uran wzbogacony do 20%.

Przypomnijmy, że umowa nuklearna JCPOA zezwalała Iranowi na wzbogacanie uranu do poziomu nie wyższego niż 3,67% przez 15 lat. Po zerwaniu umowy przez USA Teheran zaczął wzbogacać uran do poziomu 4,5%. Jak pisaliśmy, Irańczycy musieliby osiągnąć poziom czystości 90%, by móc zbudować broń jądrową.

Agencji Reutera komentuje, że dzisiejsza decyzja Iranu utrudni Joe Bidenowi podjęcie decyzji o powrocie USA do umowy nuklearnej.

Na wieści z Teheranu zareagował w poniedziałek rząd Izraela. Premier Binjamin Netanjahu wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że dzisiejszą decyzję można wytłumaczyć jedynie „dalszą realizacją zamiaru rozwoju wojskowego programu nuklearnego” przez Iran. „Izrael nie pozwoli Iranowi na produkcję broni jądrowej” – oświadczył premier Izraela.

CZYTAJ TAKŻE: Netanjahu o Izraelu: „potęga nuklearna” [+VIDEO]

Kresy.pl / reuters.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz