Izraelski dyplomata nazwał Banderę kolaborantem

Ambasador Izrael na Ukrainie Joel Lion skrytykował obchody rocznicy urodzin Stepana Bandery jakie kolejny raz zostały organizowane w tym kraju.

Odnosząc się do informacji o manifestacji nacjonalistów zorganizowanych dla uczczenia rocznicy urodzin jednego z przywódców historycznej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Lion napisał na Twitterze: „Zdecydowanie potępiamy jakąkolwiek gloryfikacje kolaborantów reżimu nazistowskiego. Najwyższy czas by Ukraina rozliczyła się ze swoją przeszłością”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak zrelacjonowaliśmy na naszym portalu, 1 stycznia – w dniu w którym przypada rocznica urodzin przywódcy i ideologa ukraińskich nacjonalistów, w Kijowie przeszedł upamiętniający go marsz. Stał się on już tradycją miejscowych środowisk nacjonalistycznych i odbywa się od lat. W roku bieżącym odbył się mimo formalnie obowiązujących na Ukrainie ograniczeń przeciwepidemicznych obejmujących zakaz zgromadzeń publicznych.

Według portalu Strana.ua w marszu uczestniczyło do tysiąca osób to jest mniej niż w poprzednich latach.

Podobne wydarzenia na cześć lidera OUN odbyły się też w innych miastach, przede wszystkim na zachodniej Ukrainie: we Lwowie, w Tarnopolu i w Stanisławowie. W tym pierwszym mieście, zgodnie z praktyką lat ubiegłych, obchody rocznicy urodzin przywódcy organizacji, która jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków, miały charakter oficjalny – współorganizowane były przez władze regionalne i lokalne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

strana.ua/twitter.com/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz