Iran poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że zamierza produkować uran wzbogacony do 20%, znacznie powyżej progu wyznaczonego przez porozumienie wiedeńskie z 2015 roku, poinformował w piątek organ nadzoru jądrowego ONZ.

Jak przekazał France 24, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w piątek, że Iran zamierza produkować uran wzbogacony do 20%.

„Iran poinformował agencję o swoim zamiarze wzbogacenia uranu do 20 procent w swojej podziemnej fabryce w Fordow, aby dostosować się do prawa przyjętego niedawno przez irański parlament” – powiedział rzecznik MAEA. Pismo z 31 grudnia „nie precyzowało, kiedy dokładnie rozpocznie się ta działalność wzbogacająca” – dodał rzecznik.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według najnowszego raportu agencji ONZ, opublikowanego w listopadzie, Teheran wzbogacał uran do poziomów wyższych niż limit przewidziany w umowie wiedeńskiej (3,67%), Ale nie przekraczał progu 4,5% i nadal spełniał wymogi rygorystycznego systemu kontroli agencji.

Od czasu zamachu na irańskiego fizyka jądrowego Mohsena Fakhrizadeha pod koniec listopada nastąpiło zaognienie konfliktu.

W następstwie ataku, zarzuconego Izraelowi, rządzący w Teheranie obiecali odpowiedź, a parlament przyjął kontrowersyjną ustawę wzywającą do produkcji i przechowywania „co najmniej 120 kilogramów 20% wzbogaconego uranu rocznie” oraz do „położenia kresu” inspekcji MAEA mających na celu sprawdzenie, czy kraj nie opracowuje bomby atomowej.

Zobacz też: Iran powiadomił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o intensyfikacji wzbogacania uranu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent elekt USA Joe Biden, który obejmuje urząd 20 stycznia, sygnalizował już możliwość powrotu Stanów Zjednoczonych do tzw. Wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA) mającego na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Umowa została rozwiązana, odkąd prezydent Donald Trump  wycofał się z niej w maju 2018 roku i nałożył paraliżujące sankcje gospodarcze na Iran.

Zobacz też: Iran przeznaczył dla rodzin ofiar zestrzelonego ukraińskiego samolotu po 150 000 dolarów

Kresy.pl/France24

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz