Donald Trump przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Witając we wtorek prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Białym Domu Donald Trump nie szczędził krytyki porozumienia nuklearnego z Iranem. – pisze agencja AFP.

Macron, który od wczoraj składa wraz z małżonką wizytę państwową w USA, spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Trumpem. Jak stwierdza AFP, Trump wygłosił “gniewną tyradę” przeciwko zawartemu 3 lata temu porozumieniu nuklearnemu z Iranem (Joint Comprehensive Plan of Action – JCPA).

Według Trumpa układ podpisany przez Iran, USA, Unię Europejską, Rosję i Chiny w niczym nie przeszkodził programowi rakiet balistycznych Teheranu, ani wspieraniu przez Iran zbrojnych grup na Bliskim Wschodzie.

“Ludzie znają moje spojrzenie na porozumienie z Iranem. To był straszny układ. Nigdy nie powinien był być podpisany”. – mówił Trump. „Jest szalony, niedorzeczny” – dodawał. Nazwał go także „katastrofą”.

Macron witając się z gospodarzem Białego Domu chwalił bliskie relacje między Francją i USA. “Francja dzieli z twoim krajem ideały wolności i pokoju”. – mówił do Trumpa.

Przywódcy USA i Francji odbędą rozmowy dwustronne, po których zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Jak pisaliśmy wczoraj, Macron zapowiadał, że podczas wizyty będzie namawiał Donalda Trumpa do pozostania przy porozumieniu nuklearnym z Iranem. Innymi tematami rozmów obu prezydentów może być wojna w Syrii i sprawa amerykańskich ceł na europejskie towary.

Wcześniej Donald Trump zapowiadał, że USA z dniem 12. maja br. wypowiedzą układ z Iranem, o ile USA i strona europejska nie skorygują tego, co uważa on za poważne wady tego porozumienia.

Kresy.pl / AFP / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply