Władze Iranu wysłały listy gończe za 36 Amerykanami, których uznano za odpowiedzialnych za śmierć generała Kasema Sulejmaniego. Na czele listy ściganych znalazł się prezydent USA Donald Trump.

Jak podała w poniedziałek agencja IRNA, prokurator generalny Iranu Ali Qasi Mehr powiadomił, że Iran za pośrednictwem Interpolu nakazał aresztowanie 36 amerykańskich urzędników i wojskowych z Donaldem Trumpem na czele, których władze w Teheranie uznały za zamieszanych w zabójstwo dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego.

Według prokuratora generalnego Iranu śledztwo ustaliło 36 Amerykanów, którzy mieli związek ze śmiercią Sulejmaniego. Są oni oskarżeni o morderstwo i dokonywanie aktów terrorystycznych. Na szczycie listy znajduje się prezydent USA Donald Trump, który będzie ścigany także po zakończeniu jego kadencji.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w Iranie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie. Po zabójstwie generała premier Iraku Adel Abdul Mahdi powiedział, że Sulejmani przybył do irackiej stolicy na jego zaproszenie i był oficjalnym gościem irackiego rządu.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy. Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W styczniu br.  w odpowiedzi na zabicie gen. Sulejmaniego irański parlament uznał Pentagon i amerykańską armię za organizację terrorystyczną. Władze Iranu zapowiadały też oskarżenie Donalda Trumpa przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Kresy.pl / en.irna.ir
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz