Władze Iranu wysłały listy gończe za 36 Amerykanami, których uznano za odpowiedzialnych za śmierć generała Kasema Sulejmaniego. Na czele listy ściganych znalazł się prezydent USA Donald Trump.

Jak podała w poniedziałek agencja IRNA, prokurator generalny Iranu Ali Qasi Mehr powiadomił, że Iran za pośrednictwem Interpolu nakazał aresztowanie 36 amerykańskich urzędników i wojskowych z Donaldem Trumpem na czele, których władze w Teheranie uznały za zamieszanych w zabójstwo dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego.

Według prokuratora generalnego Iranu śledztwo ustaliło 36 Amerykanów, którzy mieli związek ze śmiercią Sulejmaniego. Są oni oskarżeni o morderstwo i dokonywanie aktów terrorystycznych. Na szczycie listy znajduje się prezydent USA Donald Trump, który będzie ścigany także po zakończeniu jego kadencji.

Generał Sulejmani dowodził elitarną jednostką wojskową Al-Kuds, która należy do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Był uważany za drugą osobę w Iranie. Jak pisaliśmy, został zabity 3 stycznia br. w wyniku ataku amerykańskich dronów w Bagdadzie. Po zabójstwie generała premier Iraku Adel Abdul Mahdi powiedział, że Sulejmani przybył do irackiej stolicy na jego zaproszenie i był oficjalnym gościem irackiego rządu.

USA oskarżały Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na amerykańskie bazy w Iraku. Ataki były przeprowadzane przez proirańskie grupy. Po śmierci Sulejmaniego Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, w której stacjonowały siły amerykańskie.

W styczniu br.  w odpowiedzi na zabicie gen. Sulejmaniego irański parlament uznał Pentagon i amerykańską armię za organizację terrorystyczną. Władze Iranu zapowiadały też oskarżenie Donalda Trumpa przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Kresy.pl / en.irna.ir

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply