Urzędnik odpowiedzialny za irański program atomowy odrzucił sugestię, jakoby szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi miał złożyć wizytę w jego kraju w przyszłym miesiącu.

Grossi powiedział w tym tygodniu, że Iran kontynuuje wzbogacanie uranu znacznie powyżej potrzeb komercyjnego wykorzystania energetycznego i oświadczył, że planuje odwiedzić Teheran w przyszłym miesiącu, aby zaradzić „rozchodzeniu się” jego agencji i bliskowschodniego państwa, podał w środę portal “Arab News”.

Irański urzędnik zajmujący się programem atomowym Iranu, Mohammad Eslami powiedział, że wizyta w przyszłym miesiącu jest mało prawdopodobna ze względu na „napięty harmonogram”, nie podając dalszych wyjaśnień. „Interakcje Iranu z MAEA przebiegają normalnie i prowadzone są dyskusje w celu rozwiązania niejasności i rozwoju współpracy” – Eslami stwierdził na cotygodniowej konferencji prasowej w Teheranie.

Eslami powiedział, że Grossi został zaproszony do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej energii jądrowej w Iranie, która odbędzie się w maju.

W poniedziałek w rozmowie z Reutersem Grossi powiedział, że choć tempo wzbogacania uranu nieco spadło od końca ubiegłego roku, Iran nadal wzbogaca w podwyższonym tempie około 7 kg uranu miesięcznie do czystości 60 proc. To poziom znacznie powyżej wzbogacenia niezbędnego do wykorzystania w reaktorach energetycznych.

Na mocy porozumienia z mocarstwami światowymi z 2015 roku (JCPOA) Iran zobowiązał się wzbogacać uran jedynie do 3,67 proc. Iran przestrzegał porozumienia do czas aż w 2018 r. ówczesny prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z tej umowy i ponownie nałożył sankcje na bliskowschodni kraj. Po tym Irańczycy zaczęli wzbogacać uran do poziomu znacznie przekraczającego zakładanego przez JCPOA i w ilościach większych niż wcześniej.

arabnews.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply