Erdogan przyspiesza wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji

Recep Tayyip Erdogan w uzgodnieniu z liderem sojuszniczej partii postanowił przyspieszyć wybory w Turcji prawie o 1,5 roku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w środę przeprowadzenie 24. czerwca br. przyspieszonych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Decyzję podjął po rozmowie z przewodniczącym sojuszniczej Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devletem Bahcelim.

Wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji były pierwotnie zaplanowane na 3. listopada 2019 roku.

W rezultacie konsultacji z panem Bahcelim zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu wyborów 24. czerwca 2018, w niedzielę – powiedział Erdogan w krótkim przemówieniu telewizyjnym. Agencja dpa podaje, że jako powód przyspieszenia wyborów podał sytuację w Iraku i w Syrii a także kwestie gospodarcze. Z kolei według PAP Erdogan uzasadnił szybsze wybory koniecznością wzmocnienia kompetencji głowy państwa, zgodnie z wynikiem referendum w 2017 roku.

Jak pisze AFP, Bahceli zdumiał obserwatorów tureckiej sceny politycznej wzywając we wtorek do przyspieszonych wyborów. Jak zauważa agencja, spotkanie Erdogana z Bahcelim, na którym zdecydowano o przyspieszeniu wyborów, trwało tylko pół godziny.

Bahceli chciał, by wybory odbyły się w sierpniu br. Data podana przez Ergodana jest jeszcze bliższa i oznacza intensywną i pośpieszną kampanię wyborczą. Formalnie termin wyborów musi jeszcze zatwierdzić komisja wyborcza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisał na naszych łamach Marcin Ursyński, zmiany przegłosowane przez Turków w referendum konstytucyjnym w 2017 roku  likwidują w ogóle funkcję premiera i dają prezydentowi możliwość dowolnego powoływania i likwidowania ministerstw, a przy tym pozwalają mu na rządzenie dekretami. Będzie tutaj istnieć jednak pewne ograniczenie, bo taka forma wydawania decyzji będzie ograniczać się tylko do prezydenckich kompetencji, przy czym prezydenckie zarządzenie będzie nieważne, jeśli parlament przegłosuje zupełnie inne prawo. Kontrolna funkcja Zgromadzenia Narodowego po wprowadzeniu zmian będzie jednak zupełnie fasadowa, bo zlikwidowane zostaną interpelacje będące jedną z głównych form patrzenia władzy na ręce.

Kresy.pl / PAP / AFP / dpa

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz