Przedstawiciel dyplomatyczny Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że Moskwa opowiada się za przywróceniem integralności władzy w Syrii.

W środę Rada Bezpieczeństwa ONZ omawiała w środę sytuację w Syrii. Reprezentant Rosji, Wasilij Niebienzja po raz kolejne zadeklarował poparcie tego państwa dla syryjskich władz. Niebienzja podkreślił, że pokój i stabilizację w Syrii można osiągnąć tylko poprzez przywrócenie kontroli jej obecnych władz z Baszarem al-Asadem na czele nad całym terytorium kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjski dyplomata opowiedział się za współpracą z syryjskimi władzami w dziedzinie pomocy humanitarnej dla mieszkańców kraju zniszczonego przez trwający osiem lat konflikt zbrojny. Odmowę współpracy z tymi władzami ocenił jako „polityzację” kwestii pomocy humanitarnej. Niebienzja wzywał też do przygotowania się do wsparcia odbudowy Syrii, tak aby zapewnić możliwość powrotu do domów milionów syryjskich uchodźców. W związku z tym wzywał do uchylenia sankcji nałożonych przez poszczególne państwa na Syrię. Jak stwierdził rosyjski dyplomata, uderzają one w interesy zwykłych mieszkańców bliskowschodniego państwa.

Legalne władze Syrii kontrolują obecnie prawie dwie trzecie terytorium państwa na którym żyje 73% obecnej populacji Syrii (bez uwzględnienia emigrantów). Władze negocjują obecnie z organami samozwańczej autonomii stworzonej przez kurdyjską Partię Zjednoczenia Demokratycznego (PYD), której oddziały – Ludowej Jednostki Obrony (YPG) i Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) kontrolują obecnie prawie jedną trzecią terytorium Syrii, w północno-wschodniej części tego kraju, w większości na wschodnim brzegu rzeki Eufrat. Obszary pod kontrolą Kurdów zamieszkuje około 10% populacji kraju.

Mapa: obszar w kolorze czerwonym – teren pod kontrolą sił rządowych; obszar w kolorze żółtym – teren pod kontrolą sił kurdyjskich; obszar w kolorze zielonym – teren pod kontrolą islamistycznych ugrupowań antyrządowych; obszar w kolorze fioletowym – teren kontrolowany przez Turcję i sprzymierzone z Turkami lokalne milicje.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz