Binjamin Netanjahu stanie przed sądem

Premier Izraela Binjamin Netanjahu stanie przed sądem w związku z zarzutami o korupcję, oszustwo i nadużycie zaufania. To pierwszy taki przypadek w historii.

Decyzję o postawieniu Netanjahu w stan oskarżenia ogłosił w czwartek prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit. Śledczy podjęli ją na podstawie czterodniowego przesłuchania w październiku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Sam premier zaprzeczył oskarżeniom i określił je mianem politycznego „polowania na czarownice”. Akt oskarżenia nie obliguje go do złożenia dymisji. Jak stwierdza agencja Reutera, początek procesu może opóźniać się miesiącami z powodu możliwych nowych wyborów parlamentarnych a także działań Netanjahu w celu zapewnienia sobie immunitetu. Według agencji dpa proces może potrwać 2 lata.

Netanjahu jest podejrzany o przyjmowanie prezentów od biznesmenów w wysokości 264 tys. dolarów w zamian za pomoc w biznesie i sprawach prywatnych (tzw. sprawa 1000). Druga ze spraw (tzw. sprawa 2000) mówi układzie z najpopularniejszą izraelską gazetą Yedioth Ahronoth. Miała ona pozytywnie pisać o Netanjahu w zamian za zaszkodzenie przez premiera konkurencyjnej gazecie Israel Hayom. Najpoważniejsze z oskarżeń (tzw. sprawa 4000) jest związane z domniemanym przyznaniem przez Netanjahu uprawnień regulacyjnych firmie telekomunikacyjnej Bezeq Telecom Israel o wartości około 1,8 miliarda szekli (około 500 milionów dolarów). Bezeq miał się odwdzięczać korzystnymi dla Netanjahu i jego żony publikacjami na stronie internetowej Walla, której właścicielem jest były prezes Bezeq.

Izraelskiemu premierowi za łapownictwo grozi do 10 lat więzienia. Pozostałe zarzuty są związane z zagrożeniem więzieniem do 3 lat.

„Są to ciężkie i smutne dni” – powiedział w przemówieniu telewizyjnym Mandelblit, który na swój urząd został mianowany przez Netanjahu.

Jak pisaliśmy, postawienie zarzutów Netanjahu zapowiadano jeszcze w lutym br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Benny Gantz zrezygnował z tworzenia rządu – Izrael bliżej kolejnych wyborów

Kresy.pl / Reuters / dpa / dorzeczy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz