Izraelskie media podają informację o przerzuceniu na terytorium ich kraju wyrzutni zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.

Izraelska armia opublikowała w poniedziałek oświadczenie potwierdzające, że Amerykanie przerzucili na terytorium Izraela wyrzutnie systemu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). W ten sposób ćwiczą oni przerzucanie wyrzutni tego zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej oraz współpracę z izraelskimi wojskami obrony powietrznej. “IDF [izraelska amia] działają we współpracy z siłami USA w celu wzmocnienia koordynacji dwóch armii i wzmocnienia zdolności obrony izraelskiej przestrzeni powietrznej” – portal gazety “Times of Israel” cytuje oświadczenie.

Izraelska armia podkreśliła przy tym, że przerzucenie wyrzutni THAAD ma charakter defensywny i “nie wiąże się z żadnym konkretnym zdarzeniem”. Premier Izraela Binjamin Netanjahu uznał natomiast obecność tego systemu w jego kraju za “kolejny dowód zaangażowania USA w bezpieczeństwo Izraela”. Jak powiedział “związki Izrael-USA nigdy nie były silniejsze”.

W komunikacie amerykańskiej ambasady w Izraelu potwierdzono, że przerzucenie wyrzutni ma potwierdzić zarówno zdolności logistyczne amerykańskiej armii jak i przyczynić się do zwiększenia siły izraelskiej obrony powietrznej.

System THAAD przeznaczony jest do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego a częściowo interkontynentalnych w ostatniej fazie ich lotu. Zasięg pocisków THAAD to 200 km. Niszczą on wrogie rakiety poprzez bezpośrednie uderzenie. Na każdej ciężarówce znajduje się dziewięć wyrzutni i dziesięć pocisków przeciwrakietowych.

Na oficjalnym profilu izraelskiej armii na Twitterze pojawiło się krótkie nagranie pokazujące przylot amerykańskiego samolotu transportowego z wyrzutnią THAAD na pokładzie.

 

Czytaj także: Premier Izraela przyznał się do agresji na Syrię

timesofisrael.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply