Izraelskie media podają informację o przerzuceniu na terytorium ich kraju wyrzutni zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.

Izraelska armia opublikowała w poniedziałek oświadczenie potwierdzające, że Amerykanie przerzucili na terytorium Izraela wyrzutnie systemu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). W ten sposób ćwiczą oni przerzucanie wyrzutni tego zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej oraz współpracę z izraelskimi wojskami obrony powietrznej. „IDF [izraelska amia] działają we współpracy z siłami USA w celu wzmocnienia koordynacji dwóch armii i wzmocnienia zdolności obrony izraelskiej przestrzeni powietrznej” – portal gazety „Times of Israel” cytuje oświadczenie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Izraelska armia podkreśliła przy tym, że przerzucenie wyrzutni THAAD ma charakter defensywny i „nie wiąże się z żadnym konkretnym zdarzeniem”. Premier Izraela Binjamin Netanjahu uznał natomiast obecność tego systemu w jego kraju za „kolejny dowód zaangażowania USA w bezpieczeństwo Izraela”. Jak powiedział „związki Izrael-USA nigdy nie były silniejsze”.

W komunikacie amerykańskiej ambasady w Izraelu potwierdzono, że przerzucenie wyrzutni ma potwierdzić zarówno zdolności logistyczne amerykańskiej armii jak i przyczynić się do zwiększenia siły izraelskiej obrony powietrznej.

System THAAD przeznaczony jest do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego a częściowo interkontynentalnych w ostatniej fazie ich lotu. Zasięg pocisków THAAD to 200 km. Niszczą on wrogie rakiety poprzez bezpośrednie uderzenie. Na każdej ciężarówce znajduje się dziewięć wyrzutni i dziesięć pocisków przeciwrakietowych.

Na oficjalnym profilu izraelskiej armii na Twitterze pojawiło się krótkie nagranie pokazujące przylot amerykańskiego samolotu transportowego z wyrzutnią THAAD na pokładzie.

 

Czytaj także: Premier Izraela przyznał się do agresji na Syrię

timesofisrael.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz