Przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska zwróciła się do OBWE z prośbą o pomoc w bezpiecznym powrocie na Białoruś. Jej zdaniem aresztowanie w Rosji powracającego z zagranicy Aleksieja Nawalnego świadczy, że w takich przypadkach ważna jest pomoc wspólnoty międzynarodowej.

Była kandydatka na prezydenta Białorusi poinformowała, że w poniedziałek odbyła spotkanie on-line z ambasadorami UE przy OBWE, na którym omówiła możliwość powrotu liderów białoruskiej opozycji do ojczyzny w kontekście aresztowania, jakie spotkało rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego po powrocie z Niemiec do Rosji. Tichanowska poprosiła OBWE o pomoc w zorganizowaniu jej i innym białoruskim opozycjonistom bezpiecznego powrotu na Białoruś.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„W związku z tym, że wszczęto przeciwko mnie dwie sprawy karne z połączone z międzynarodowymi poszukiwaniami, powinny to być specjalne gwarancje mojego powrotu. Sytuacja z Nawalnym pokazała, że ​​wymaga to pomocy społeczności międzynarodowej, a przede wszystkim OBWE” – powiedziała Tichanowska.

Tichanowska zwróciła się także do OBWE o wzięcie na siebie organizacji dialogu w celu rozwiązania kryzysu na Białorusi, w którym miałyby wziąć udział Unia Europejska, „siły demokratyczne Białorusi” i opozycyjna Rada Konsultacyjna, a także przedstawiciele władz Białorusi. Według niej Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE jest organizacją, która mogłaby pomóc w zorganizowaniu na Białorusi nowych wolnych wyborów zgodnie z międzynarodowymi standardami i pod nadzorem międzynarodowym. „Spodziewamy się, że wybory odbędą się za 45 dni i potrzebujemy w tym pomocy” – mówiła białoruska opozycjonistka.

Była kandydatka na prezydenta Białorusi przedstawiła uczestnikom spotkania nagranie, na którym według niej zarejestrowano wypowiedzi wiceszefa białoruskiego MSW Nikołaja Karpienkowa. Padają w nim m.in. nawoływania do stworzenia „obozów dla protestujących”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Tichanowska obiecuje amnestię za ujęcie Łukaszenki i „członków jego grupy terrorystycznej”

Kresy.pl / tsikhanouskaya.org / interfax.ru / radiosvoboda.org

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz