Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nominował na nowego szefa rządu dotychczasowego przewodniczącego Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego Romana Gołowczenkę.

W środę Łukaszenko zdymisjonował cały rząd Siergieja Rumasa. W czwartek nominował nowego szefa rządu. Został nim 46-letni Roman Gołowczenko. Prezydent podkreślił, że nowy premier ma doświadczenie nie tylko w pracy w sektorze zbrojeniowym ale też w dyplomacji. Białoruski prezydent podkreślił jednak przy tym, że premier jest tylko „przewodniczącym rządu”, a sam rząd „jest kolektywnym organem”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łukaszenko tłumaczył dlaczego wybrał Gołowczenkę – „Ponieważ dokonaliśmy czegoś w rolnictwie zrozumieliśmy w jakim kierunku iść. W połowie lat 90 nie było co jeść, wydzielali produkty na talony, a teraz my sprzedajemy tej produkcji za sześć miliardów dolarów, zabezpieczywszy dla siebie. Wiemy też co robić w przemyśle, ale konkurencja dla naszych towarów jest ostra. Musimy poważnie badać i kontrolować”. Mówił też o dotychczasowych ministrach – „Bez pracy nie zostaną, to nie wrogowie”.

Białoruski prezydent stwierdził, że rotacja kadr jest naturalna w rządzie i określił też termin „egzaminu” dla nowego premiera i ministrów jakim jest okres do wyborów. Po wyborach prezydenckich zapowiedział ocenę ministrów i ewentualne kolejne decyzje kadrowe.

Portal Tut.by podał też nazwiska niektórych nowych członków rządu. Pierwszym wicepremierem został Nikołaj Snopkow. Wicepremierem został także Aleksandr Subotin. Ministrem budownictwa i infrastruktury został Rusłan Parchamowicz, a ministrem informacji Igor Łucki. Na ministra przemysłu nominowano Piotra Parchomczyka.

Roman Gołowczenko jest absolwentem Moskiewskiego Państowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Akademii Zarządzania przy Administracji Prezydenta Białorusi. Pracował w administracji Rady Bezpieczeństwa. W latach 2002-2005 był zastępcą naczelnika jednego z wydziałów Prokuratury Generalnej. Potem przeszedł do Administracji Prezydenta, a następnie do Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego (Goskomwojenprom). W latach 2013-2018 był ambasadorem Białorusi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po powrocie do kraju został nominowany na szefa Goskomwojenpromu.

tut.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz