Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wysłał Andrzejowi Dudzie depeszę z kondolencjami w związku ze śmiercią 12 polskich górników w kopalni w Karwinie. Treść depeszy zamieszczono w sobotę na stronie internetowej białoruskiego prezydenta.

W ten ciężki dla Pańskiego kraju czas w imieniu białoruskiego narodu i swoim składam wyrazy szczerego współczucia Panu, krewnym i bliskim zabitych a także przekazuję słowa wsparcia i życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia osobom poszkodowanym – napisał Łukaszenko.

Białoruski prezydent podkreślił, że wiadomość o tragedii w Karwinie została przyjęta na Białorusi z głębokim smutkiem.

Jak pisaliśmy, w czwartek po godzinie 17:00 w należącej do czeskiej spółki OKD kopalni ČSM-Sever w Karwinie w Czechach, na Śląsku Cieszyńskim, doszło do wybuchu metanu. Prace natychmiast wstrzymano. W tym czasie pod ziemią w rejonie eksplozji pracowało 23 górników. Niemal wszyscy to Polacy zatrudnieni w kopalni przez polskiego podwykonawcę, firmę Alpeks.

Według ostatnich informacji, w katastrofie zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Dziesięciu górników jest rannych, przy czym stan jednego z nich jest krytyczny.

Ciała ofiar znajdują się na głębokości 800 metrów. Około 200 zmieniających się ratowników w ostatnich dniach budowało tamy odcinające rejon pożaru od pozostałych wyrobisk. W rejon pożaru tłoczony jest azot, który wypierając tlen przyczynia się do wygaśnięcia pożaru. Dopiero po obniżeniu temperatury jest możliwość wejścia w ten obszar ratowników. W Czechach są także polscy ratownicy specjalnie wyszkoleni w działaniach po takich zdarzeniach gotowi do włączenia się do akcji ratowniczej.

W niedzielę poinformowano o odnalezieniu i wydobyciu na powierzchnię ciał trzech ofiar. Dotarcie do pozostałych górników uniemożliwiały panujące tam trudne warunki. W szpitalu w Ostrawie pozostaje dwóch rannych polskich górników. Stan jednego z nich jest krytyczny – ma poparzoną ponad połowę powierzchni ciała, znajduje się w śpiączce farmakologicznej. Czeskich lekarzy cieszy fakt, że jego stan nie pogarsza się. Stan drugiego górnika poprawia się.

Wczoraj w Polsce obowiązywała żałoba narodowa w związku ze śmiercią polskich górników w kopalni ČSM-Sever w Karwinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko przeprosił Putina za ostre słowa

Kresy.pl / president.gov.by / radiozet.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz