Trump wskazał nowego szefa Pentagonu

Nowym szefem Pentagonu będzie Patrick Shanahan, dotychczasowy zastępca sekretarza obrony USA. Od 1. stycznia zastąpi on odchodzącego ze stanowiska Jamesa Mattisa.

Nominację Shanahana ogłosił w niedzielę na Twitterze prezydent Donald Trump. „Mam przyjemność ogłosić, że nasz bardzo utalentowany zastępca sekretarza obrony Patrick Shanahan obejmie urząd pełniącego obowiązki sekretarza obrony począwszy od 1. stycznia 2019 roku. Patrick ma długą listę osiągnięć jako zastępca [sekretarza obrony] i wcześniej w Boeingu. Będzie świetny!” – napisał Trump.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

56-letni Patrick M. Shanahan został zastępcą sekretarza obrony USA w lipcu 2017 roku. Wcześniej przez 30 lat robił karierę w amerykańskim koncernie lotniczym i kosmicznym Boeing dochodząc w nim do stanowiska wiceprezesa. Jak przypomniał Washington Post, jego kandydatura na wicesekretarza obrony była kwestionowana w Senacie przez Johna McCaina. Senatorowi nie spodobało się, że na pytanie o pomoc militarną dla Ukrainy Shanahan odpowiedział, że powinno się sprawdzić, czy USA powinny wysyłać Ukrainie broń w celu obrony przed prorosyjskimi separatystami. Mimo że Shanahan później poprawił się i powiedział, że jest gotów popierać wysyłanie broni Ukrainie, McCain kwestionował jego przydatność do pracy w Pentagonie. „To nie wystarczy, panie Shanahan” – mówił McCain. „Cieszę się, że zmienił Pan zdanie…, ale to wciąż mnie niepokoi. Wciąż mnie niepokoi po tylu latach, że mówi pan, że przyjrzałby się pan temu. Czy Pan nie orientował się w tym temacie? Czy nie zdawał sobie pan sprawy z działań Senackiej Komisji Sił Zbrojnych? Czy nie zdawał sobie pan sprawy z tysięcy ludzi, którzy zostali zabici przez Władimira Putina?” – pytał McCain.

Jak podawaliśmy, w czwartek prezydent Trump ogłosił, że James Mattis opuści stanowisko sekretarza obrony USA. Według komentarzy w amerykańskich mediach, m.in. w National Public Radio, z czasem poglądy Trumpa i Mattisa coraz bardzie oddalały się od siebie. Ostateczny rozłam miały spowodować decyzje Trumpa ws. wycofania sił amerykańskich z Syrii i Afganistanu, z czym nie zgadzali się jego doradcy ds. bezpieczeństwa, w tym Mattis, a także John Bolton i Mike Pompeo. Niedługo po tym, jak podano informacje o jego rezygnacji potwierdzono, że Trump zarządził wycofanie z Afganistanu około połowy amerykańskiego kontyngentu, stacjonującego w tym kraju.

Kresy.pl / washingtonpost.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz