Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wyjaśnił w piątek dziennikarzom, dlaczego podjął decyzję o zniesieniu zakazu sprzedaży alkoholu w porze nocnej. – podała białoruska agencja informacyjna Biełta.

„Kiedyś kwestia ta była podnoszona i kategorycznie zabroniłem dotykać tej sprawy bez mojej wiedzy. Kilka razy już to przeżywaliśmy, począwszy od zakazów i wycinania winorośli” – mówił Aleksander Łukaszenko. „Pamiętam, jak odbywały się komsomolskie wesela +bez alkoholu+: stawiali czajnik i nalewali do niego wino albo wódkę. I szefowie, i podwładni, i działacze partyjni pili i uśmiechali się podczas tych bezalkoholowych ustaw”. – wspominał walkę z alkoholizmem w czasach ZSRR.

Według Łukaszenki zakaz sprzedaży alkoholu w nocy jest w stanie obejść każdy zainteresowany. „To się działo na moich oczach, jak był zakaz. Pracownicy organów władzy w rejonie, prokuratorzy, milicja, nie mieli problemu: kupowali, a nawet odsprzedawali. Czy tego potrzebujemy? Potrzebujemy, żeby kierowcy taksówek sprzedawali alkohol?” – pytał białoruski prezydent. „I nie chodzi o tylko o sprawy budżetowe, chociaż jest to również ważne”. – dodawał.

Jak pisze Biełta, Łukaszenko przeprowadził własne dochodzenie, kto wprowadził na Białorusi nocną prohibicję. Okazało się, że winna jest milicja, która wystąpiła do władz lokalnych, a te zgodziły się na przeprowadzenie „eksperymentu”. Prezydent Białorusi krytykował organa państwowe za podejmowanie takich działań. „To bezmyślna decyzja władzy w formie eksperymentu, prawdopodobnie po to, aby zadowolić milicję i tak dalej. Dałem milicji ostrzeżenie. Ona powinna pracować w tych w warunkach społeczno-gospodarczych, które występują w państwie”- podkreślał.

Prohibicję porównywał z pomysłami zakazywania jazdy samochodem z powodu wypadków drogowych. „Zabrońmy prowadzenia samochodów. Czy wtedy będzie dobrze?” – pytał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, prohibicję w godzinach nocnych w Mińsku wprowadziły od 1. października władze miasta z inicjatywy ministerstwa spraw wewnętrznych. Obejmował on zakaz sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych od godziny 23 do 7 rano. Wyjątek zrobiono dla sprzedaży alkoholu rozlewanego w lokalach gastronomicznych. Jako cel takiego posunięcia wskazywano profilaktykę alkoholizmu i związanych z jego nadużywaniem naruszeń prawa. Po jednym dniu zakaz został odwołany przez Łukaszenkę.

Kresy.pl / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz