Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nakazał natychmiastowe zniesienie ograniczeń czasowych w sprzedaży alkoholu, które w ramach eksperymentu zostały wprowadzone w stolicy kraju i w niektórych rejonach. – podała we wtorek białoruska państwowa agencja informacyjna Biełta. Białoruski eksperyment z prohibicją trwał więc tylko jeden dzień.

Nocną prohibicję w Mińsku wprowadziły od 1. października władze miasta z inicjatywy ministerstwa spraw wewnętrznych. Obejmował on zakaz sprzedaży wszelkich napojów alkoholowych od godziny 23 do 7 rano. Wyjątek zrobiono dla sprzedaży alkoholu rozlewanego w lokalach gastronomicznych. Jako cel takiego posunięcia wskazywano profilaktykę alkoholizmu i związanych z jego nadużywaniem naruszeń prawa.

Eksperyment miał trwać jeden rok, jednak trwał tylko jeden dzień. Jak wynika z wczorajszego komunikatu służby prasowej Aleksandra Łukaszenki, „prezydent zapoznał się z przedstawioną mu informacją [o prohibicji – red.] i nakazał odwołanie w trybie 24-godzinnym tej nieprzemyślanej decyzji”.

Według Łukaszenki walka z pijaństwem nie powinna odbywać się poprzez „jednostronne” zakazy, ponieważ prowadzi to do rozwoju czarnego rynku i przestępczości, w tym do nielegalnego pędzenia alkoholu. Mają o tym świadczyć doświadczenia z czasów ZSRR a także przykłady z zagranicy. Łukaszenko uważa, że walka z alkoholizmem powinna przejawiać się w profilaktyce, wychowaniu i promowaniu zdrowego trybu życia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko wymienia ministrów i krytykuje pijaństwo urzędników

Kresy.pl / Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz