14 grudnia prezydent Białorusi wystąpił na konferencji prasowej dla dziennikarzy rosyjskich mediów regionalnych. Odpowiedział między innymi na pytania o integrację jego kraju z Rosją.

Piątkowa konferencja prasowa Łukaszenki trwała około 4 godzin. Białoruski prezydent poruszył w jej trakcie wiele różnych kwestii, ale na plan pierwszy wysunęły się kwestie integracji między jego państwem a Rosją. „Zastanawiam się na pytaniem, kiedy nam mówią manewr będzie, kiedy będzie głębsza integracja w Państwie Związkowym [Rosji i Białorusi]. A niektórzy wprost mówią: >>My na razie nie jesteśmy gotowi, żebyście wy z sześcioma obwodami weszli w skład Rosji<<. No i kropka. Ja już umiem czytać między wierszami i rozumiem te napomknienia. Trzeba powiedzieć prościej: >>Dostaniecie ropę, zniszczcie państwo i wstępujcie w skład Rosji<<. Ja zawsze zadaję pytanie: >>Takie rzeczy – w imię czego są robione? Rosja jest gotowa przyjąć Białoruś obwodami czy w całości w skład Rosji? Pomyślcie o konsekwencjach! Jesteście na to gotowi? I jak na to spojrzą w naszym kraju, w waszym i międzynarodowa społeczność?” – powiedział Łukaszenko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruski przywódca zaznaczył, że chciałby zadać takie pytanie Władimirowi Putinowi. „Trzeba wypełniać traktat [o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi] i iść krok po kroku, step by step, wypełniając te porozumienia. Przed kopaniem w głąb trzeba, trzeba zdjąć kwestie z powierzchni, a ich kilka i je można załatwić w ciągu doby. Szantażowanie nas, postawić na kolana, przyciskać kolanem na pierś do niczego nie doprowadzi” – zaznaczył Łukaszenko – „Podzielić Białoruś na obwody i wepchnąć do Rosji – tego nie będzie”.

Dzień przed konferencją prasową Łukaszenki, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przedstawił w Brześciu dwa scenariusze dalszego rozwoju Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Jednym z nich było pogłębienie integracji Białorusi i Rosji aż do stworzenia unii celnej i unii walutowej oraz wspólnej polityki podatkowej.

news.mail.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz