Prezydent Białorusi odwiedził w środę zakład remontów sprzętu lotniczego pod Orszą. Ogłosił, że zakład należący do białoruskich i ukraińskich udziałowców przechodzi na własność państwa.

Aleksander Łukaszenko odwiedził dziś halę zakładu remontu sprzętu lotniczego w Bołbasowie koło Orszy w obwodzie witebskim, nie prowadzącego obecnie żadnej działalności. W czasie wizyty prezydent Białorusi zwrócił się do przedstawicieli centralnych urzędów i lokalnej administracji – „Właściciela tutaj już nie ma. Właścicielami – wy. Wszyscy właściciele jacy tu byli sami wyrzekli się tego zakładu.

Łukaszenko zapowiedział, że trwają przygotowania do formalnej nacjonalizacji przedsiębiorstwa, które do tej pory należało do ukraińskiej spółki Motor Sisz (60% akcji) i białoruskiej Sistiemy Inwesticyj i Innowacyj (40% akcji). Zakład został sprywatyzowany w 2012 roku. Jego sytuacja finansowa znacznie pogorszyła się w 2017 roku.

„Tutaj pracują moi ludzie, twoi ludzie – Białorusini pracują, Rosjanie – nasi obywatele Białorusi. Jaka różnica do kogo należą te akcje. To nasze zadanie aby ci ludzie dostawali tutaj normalny zarobek” – prezydent mówił do ministra transportu i komunikacji Anatlijowi Siwakowi, którego skrytykował za to, że resort wcześniej nie zainteresował się sytuacją w orszańskim zakładzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Zakład powinien, ile by to nie kosztowało. Zakład nie powinien tylko być – ten zakład powinien mieć perspektywę rozwoju” – podkreślił białoruski prezydent.

Czytaj także: Rosyjscy oligarchowie zdobywają zamówienia publiczne na Białorusi

charter97.org/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz