W wywiadzie dla agencji Associated Press nieuznawany przez państwa zachodnie prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przekonywał, że Polska ma zamiar zająć zachodnie obwody Ukrainy.

Aleksandr Łukaszenko promował tezę, że Polska zgłasza roszczenia terytorialne wobec zachodniej Ukrainy w wywiadzie udzielonym ostatnio agencji Associated Press. Fragment tego wywiadu opublikowała w czwartek białoruska państwowa agencja informacyjna Biełta.

Białoruski przywódca zwierzył się dziennikarzowi AP z “szalonej myśli”, mającej nie opuszczać go w ostatnich dniach. Według niego “jeśli Polska i inne kraje będzie dalej tak się zachowywać”, dojdzie do wojny, w której Rosja, Białoruś i Ukraina będą wspólnie walczyć “przeciw wam”.

“Dlatego że w Polsce poszczególni działacze i politycy ostrzą szable i widzą Ukrainę Zachodnią jako część Polski. To znaczy, że w głowie jest już rozczłonkowanie Ukrainy” – mówił.

Łukaszenko przekonywał, że na to nie mogą pozwolić sobie ukraińscy przywódcy i w przyszłości obrócą się przeciw obecnym sojusznikom. Zapewniał przy tym, że dla niego niedopuszczalne jest naruszenie integralności Ukrainy i zrobi “wszystko, by Ukraina pozostała w swoich granicach”.

Białoruski przywódca sugerował też zależność polskiej polityki od USA, nie wykluczając, że wojna z Polską będzie też wojną z innymi krajami. “Kim są Polacy? To wy, Amerykanie” – mówił do dziennikarza.

Aleksandr Łukaszenko nie jest jedynym politykiem zza wschodniej granicy, który w ostatnich dniach oskarżał Polskę o stwarzanie zagrożenia dla integralności terytorialnej Ukrainy. Oprócz niego mówili o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji, były prezydent Dmitrij Miedwiediew. Obaj wykorzystywali do tego słowa Andrzeja Dudy z 3 maja o tym, że wierzy on, iż w przyszłości nie będzie granicy pomiędzy Polską a Ukrainą.

Według polskich władz wysuwanie tez o “polskich roszczeniach terytorialnych wobec Ukrainy” jest częścią kampanii dezinformacyjnej mającej na celu oczernienie Polski.

Kresy.pl / belta.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply