KGB przedstawił obwinienia wobec zatrzymanych opozycjonistów

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi obwinia czterech zatrzymanych w ostatnich dniach opozycjonistów o szykowanie przewrotu państwowego.

KGB Białorusi prowadzi wobec Aleksandra Fieduty, Ryhora Kastusioua, Jurija Zienkowicza i jeszcze jednej osoby postępowanie z paragrafu o „spisku w celu zagarnięcia władzy niekonstytucyjnym sposobem”. Naczelnik Wydziału Śledczego KGB Konstantin Byczek nie podał nazwiska czwartej osoby wśród obwinionych opozycjonistów.

„Wszyscy oni składają zeznania – przyznają się do winy” – stwierdził Byczek w wypowiedzi dla białoruskiej telewizji państwowej Biełaruś 1. Oficer KGB twierdził, że działania służby w tej sprawie trwały przez sześć miesięcy przed zatrzymaniem podejrzanych. „Oni zawarli tajne porozumienie w sprawie siłowego obalenia władz” – powiedział Byczek – „Przy czym ich działalność wychodziła daleko poza ramy prostego omawiania na tych konferencjach i czatach. Zienkowicz podjął konkretne kroki w sprawie poszukiwania, prób werbunku, przekupywania wojskowych”.

Śledczy stwierdził, że Zienkowicz „przyznał się w całej rozciągłości, aktywnie składa zeznania o wszystkich okolicznościach dokonanych przez niego nielegalnych działań”. Byczkow nie odmówił natomiast odpowiedzi na pytanie czy trójka osób zatrzymana w Moskwie wraz z Zienkowiczem i Fiedutą to prowokatorzy, co wytłumaczył „interesami śledztwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Mogę powiedzieć, że od momentu otrzymania pierwszej informacji prezydent [Łukaszenko] był w temacie. Następnie głowa państwa regularnie, dwa razy w tygodniu, informowana była o dynamice prowadzonych przez nas działań. Przy czym głowa państwa osobiście koordynuje.” – powiedział Byczek.

Tydzień temu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa we współpracy z białoruskim KGB zatrzymała w Moskwie dwie osoby pod zarzutem przygotowywania wojskowego zamachu stanu na Białorusi i zabójstwa Aleksandra Łukaszenki oraz jego synów. Byli to prawnik Jurij Zienkowicz oraz znany politolog i niegdysiejszy współpracownik Łukaszenki Aleksandr Fieduta. Trzecia osoba wymieniana w tej sprawie to lider Białoruskiego Frontu Narodowego Ryhor Kastusiou, zatrzymany jeszcze 12 kwietnia.

tut.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz