Były minister, dyplomata, a ostatnio dyrektor Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku stracił stanowisku po ogłoszeniu poparcia dla protestujących przeciwko Aleksandrowi Łukaszence.

O zwolnieniu z pracy dyrektora białoruskiego teatru narodowego Pawła Łatuszki napisał w poniedziałek portal Naviny.by. Twierdzi on, że do zwolnienia Łatuszki doszło z inicjatywy organu założycielskiego teatru czyli władz. Pracownicy instytucji zostali o tym poinformowani około godziny 18.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W tym czasie pod gmachem teatru zgromadził się już tłum ludzi oklaskujących Łatuszkę, którzy powitali go gdy opuścił budynek.

Łatuszka został zwolniony po tym gdy w piątek publicznie wyraził „wstyd” z powodu działań funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wobec protestujących od ponad tygodnia przeciwników Aleksandra Łukaszenki, oskarżających obecnego przywódcę o sfałszowanie wyborów prezydenckich jakie odbyły się 9 sierpnia. Łatuszka nagrał swoje wystąpienie pod budynkiem teatru.

Łatuszka po ukończeniu studiów prawniczych w 1995 r. pracował w białoruskiej dyplomacji. W latach 1996-2000  był wicekonsulem konsulatu generalnego Białorusi w Białymstoku i krótko pełnił obowiązki konsula-kierownika konsulatu. W latach 2000–2002 sprawował funkcję rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi. W latach 2002-2008 była ambasadorem Białorusi w Polsce. Obejmował kierownictwo tej placówki dyplomatycznej jako najmłodszy w historii Białorusi nominowany na stanowisko ambasadora.

W tym czasie osiągnął wysoką pozycję w białoruskich kręgach władzy i był nawet rozpatrywany jako kandydat na szefa Administracji Prezydenta – najważniejsze stanowisko w białoruskim systemie po samym prezydencie. Łatuszka został jednak nominowany w 2009 r. na ministra kultury, którym był do 2012 r. W tymże roku został ambasadorem w Francji i przy UNESCO, a w 2013 r. objął zaś ambasadę w Hiszpanii, reprezentując jednocześnie Białoruś wobec Portugalii. Odwołany w 2019 r. został dyrektorem Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łatuszka znany był z posługiwania się językiem białoruskim, co jest rzadkością wśród wysokich białoruskich urzędników. Miał także opinię liberała.

naviny.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz