Według stacji CNN mimo zawarcia umowy między Prigożynem, a Putinem niebezpieczeństwo dla szefa grupy Wagnera ciągle jest wysokie.

Mimo zawarcia umowy między Prigożynem, a Putinem niebezpieczeństwo dla szefa grupy Wagnera ciągle jest wysokie – poinformowała w niedzielę stacja CNN.

„Putin nie wybacza zdrajcom. Nawet jeśli Putin powie: „Prigożyn, jedź na Białoruś”, to nadal jest zdrajcą i myślę, że Putin nigdy tego nie wybaczy” – powiedziała Jill Dougherty, była szefowa moskiewskiego biura CNN i wieloletnia ekspertka ds. Rosji.

Możliwe, że Prigożyn „zginie na Białorusi” – dodała – ale to trudny dylemat dla Moskwy, ponieważ tak długo, jak Prigożyn „ma jakieś wsparcie, jest zagrożeniem, niezależnie od tego, gdzie się znajduje”.

Prawdziwe problemy napotyka teraz także Putin – twierdzi stacja

Wielu ekspertów powiedziało CNN, że podczas gdy rosyjski prezydent przeżył impas, teraz wygląda na słabego – nie tylko dla świata i jego wrogów, ale także dla własnego narodu i wojska. Może to stanowić zagrożenie, jeśli w Moskwie znajdą się sceptycy lub rywale, którzy widzą szansę na podważenie pozycji Putina.

„Gdybym była Putinem, martwiłabym się, że ci ludzie na ulicach Rostowa wiwatują ludziom Wagnera, gdy odchodzą” – powiedziała Dougherty

W podobnym tonie wypowiedział się były minister kultury Białorusi, a dzisiaj opozycjonista Paweł Łatuszka. “On zrobił coś, co na pewno oznacza, że ma wyrok śmierci. Putin nigdy mu nie wybaczy”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował w sobotę, że sprawa karna przeciwko założycielowi grupy Wagnera Jewgienijowi Prigożynowi zostanie umorzona, „pojedzie na Białoruś”, a sytuacja z rebelią nie wpłynie w żaden sposób na przebieg wojny z Ukrainą.

“Sprawa karna przeciwko Prigożynowi zostanie umorzona, a „on sam pojedzie na Białoruś. Co zrobi na Białorusi, Kreml nie wie. Gdzie jest teraz, Pieskow nie wie” – podaje rosyjska agencja prasowa.

Prigożyn poinformował w sobotę wieczorem, że nakazał jednostkom Grupy Wagnera powrót do ich baz, by “uniknąć rozlewu krwi w Rosji”. W negocjacjach miał pośredniczyć prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

Porozumienie o wstrzymaniu dalszego przemieszczania się najemników Grupy Wagnera przez Rosję w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla rebeliantów zostało wynegocjowane przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę – przekazały służby prasowe Prigożyna.

Zobacz także: Siły Grupy Wagnera około 400 km od Moskwy

W piątek szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgenij Prigożyn przekazał, że oddziały regularnej rosyjskiej armii zaatakowały obóz najemników, co skutkowało licznymi ofiarami śmiertelnymi. Oświadczył, że zamierza “przywrócić sprawiedliwość” w siłach zbrojnych i wezwał, by nie okazywać mu sprzeciwu.

Z nagrań rozprzestrzenianych w mediach społecznościowych wynika, że szef grupy Wagnera wszedł w sobotę do budynków ministerstwa obrony Rosji w Rostowie nad Donem.

Władimir Putin w sobotę rano zaapelował do sił grupy Wagnera: „Apeluję do tych, którzy zostali popchnięci do prowokacji i wojskowej rebelii” – powiedział. Putin dodał, „potrzebujemy jedności, konsolidacji i odpowiedzialności. Wszelkie wewnętrzne zawirowania są dla nas jako narodu śmiertelnym zagrożeniem dla naszej państwowości; to cios dla Rosji dla naszego narodu i naszych działań w obronie naszej ojczyzny. Takie zagrożenie spotka się z ostrą reakcją”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na słowa rosyjskiego prezydenta zareagował szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. “Jeśli chodzi o zdradę ojczyzny, prezydent głęboko się myli. Jesteśmy patriotami naszej ojczyzny, walczyliśmy i walczymy, wszyscy bojownicy PKW Wagnera. I nikt nie podda się na żądanie prezydenta, FSB ani nikogo innego, ponieważ nie chcemy, aby kraj żył w korupcji, kłamstwie i biurokracji” – oświadczył.

Z kolei przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow nazwał w sobotę działania szefa Grupy Wagnera „haniebną zdradą”. „To nóż [wbity] w plecy i prawdziwy bunt wojskowy!”.

Kresy.pl/CNN

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply