Białoruś wyrzuca ukraińskiego dyplomatę

Białoruś nie chce u siebie dyplomaty, który miał prowadzić działalność szpiegowską.

Białoruskie władze uznały radcę ambasady Ukrainy w Mińsku Ihora Skworcowa za persona non grata. Powodem wyrzucenia ukraińskiego dyplomaty jest jego związek z zatrzymaniem korespondenta „Ukraińskiego Radia” Pawła Szarojka pod zarzutem szpiegostwa. – poinformował z poniedziałek zaxid.net z powołaniem na Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KDB) Białorusi.

Szarojko, korespondent „Ukraińskiego Radia” na Białorusi został zatrzymany jeszcze 25. października. Według komunikatu KDB w trakcie śledztwa Szarojko miał przyznać się, że jest pracownikiem wywiadu wojskowego Ukrainy w randzie pułkownika, działającym pod przykryciem. Jego pracę miał koordynować radca Skworcow, również mający być pracownikiem ukraińskich służb. Białorusini twierdzą, że podczas przeszukania u zatrzymanego znaleziono kopie raportów, które wysyłał do centrali. Szarojko miał także stworzyć siatkę obywateli Białorusi, którzy za pieniądze „wypełniali jego zadania odnośnie zbierania informacji wywiadowczych w sferze polityczno-wojskowej”.

W związku z tym radca ukraińskiej ambasady został uznany za persona non grata za „działalność niezgodną ze statusem dyplomaty”. KDB poinformował także, że w związku ze sprawą zatrzymano jednego obywatela Białorusi, któremu zarzucono zdradę państwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dyplomatyczne spięcie na linii Białoruś-Ukraina

Kresy.pl / zaxid.net /kdb.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz