W Chińskiej Republice Ludowe odnotowano najwyższy dzienny poziom nowych zakażeń koronawirusem od 21 miesięcy.

Jak zrelacjonował w niedzielę portal France24 zamieszkane przez 13 milionów osób miasto Xian w północno-zachodniej części kraju przeżywa czwarty dzień generalnego lockdownu.  Wszystko z powodu ogniska koronawirusa COVID-19 jakie wykryto w tym mieście. W piątek zaraziło się w nim co najmniej 75 osób, a w sobotę liczba ta wyniosła już 158 przypadków. Łącznie w dniach 9-25 grudnia w Xian wykryto 485 nowych przypadków zakażenia.

Na miasto przypadła tym samym większość nowych przypadków w kraju. W całej ChRL w piątek zaraziło się 140 mieszkańców, a w sobotę 206. Liczby te odnotowują wyłącznie tak zwane przypadki rodzime, to znaczy bez Chińczyków, którzy zarazili się za granicą.

Takie liczby stanowią największe ognisko wirusa COVID-19 w ChRL od 21 miesięcy to jest od czasu uchylenia ogólnonarodowego lockdownu, jaki został wprowadzono po wybuchu epidemii w tym państwie, na początku 2020 r. Władze zareagowały na to szybko wprowadzając generalną kwarantannę na skalę miasta.

Mieszkańcy Xian nie mają prawa opuszczać miast bez specjalnego zezwolenia. Prowadzone są masowe akcje testowania w celu wykrycia każdego zarażonego. Według władz miejskich w nowym ognisku nie wykryto ani jednego zarażonego wariantem Omikron, choć mutacja ta była już wykrywana w Chinach u osób przybywających z zagranicy.

ChRL była pierwszym państwem ogarniętym epidemią SARS CoV-19. Jej pierwszym ośrodkiem stało się miasto Wuhan. Chińskie władze szybko wprowadziły bardzo ostre środki przeciwepidemiczne: masowe kontrole mieszkańców, blokady całych miast, lockdowny z zakazem opuszczania domów, także na skalę kraju, zakaz wjazdu dla większości kategorii cudzoziemców. Radykalne środki okazały się skuteczne.

Po wygaśnięciu pierwszej fali epidemii, w Chinach nie pojawiły się większe niż lokalne ogniska koronawirusa. Łącznie w państwie tym koronawirusem zakaziło się  101 077 osób. Zmarło 4 636 osób.

france24.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply