Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna twierdzi, że przeprowadziła pierwszy testowy start nowego typu strategicznego pocisku manewrującego Pulhwasar-3-31.

Test miał zostać przeprowadzony w środę jak podała, za państwową agencją KRLD – KCNA rosyjska agencja TASS. Testy przeprowadziła Dyrekcja Generalna Budowy Rakiet KRLD. „Wystrzelenie nie miało żadnego wpływu na bezpieczeństwo sąsiadujących krajów i nie ma nic wspólnego z sytuacją w regionie” – napisano w oświadczeniu. Nie podano żadnych konkretnych informacji o przebiegu testu.

Dyrekcja podkreśliła, że obecne testy przeprowadzono w ramach „ciągłego procesu aktualizacji systemów uzbrojenia” kraju.

Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Korei Południowej poinformowało już wcześniej, że 24 stycznia KRLD wystrzeliła kilka rakiet manewrujących w kierunku Morza Żółtego. Ostatni raz odnotowano to we wrześniu 2023 r. Południowi Koreańczycy twierdzą, że rakiety wyposażono w głowice bojowe imitujące broń nuklearną, jak podała TASS.

Zaledwie 14 stycznia północni Koreańczycy przeprowadzili test przypuszczalnie rakiety balistycznej średniego zasięgu. Tak przynajmniej twierdzili ich południowi sąsiedzi, co było pierwszym tego typu przedsięwzięciem w nowym roku. Wcześniej Korea Północna wystrzeliła rakietę w grudniu. 18 stycznia zeszłego roku nastąpił natomiast test międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe Hwasong-18, najbardziej zaawansowanej broni Północy. Hwasong-18 to jedyny znany międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe, zaprojektowany z myślą o uderzeniu w kontynentalne Stany Zjednoczone.

5 stycznia roku bieżącego Korea Północna wystrzeliła salwę pocisków artyleryjskich w pobliżu spornej zachodniej granicy morskiej z Koreą Południową, co skłoniło Koreę Południową do przeprowadzenia podobnych ćwiczeń strzeleckich na tym samym obszarze. W tym miejscu floty obu Korei stoczyły od 1999 r. trzy krwawe bitwy morskie, a w 2010 r. w atakach przypisywanych Korei Północnej zginęło 50 Koreańczyków z południa.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply