Przywódca KRLD nadzorował testy, jak ogłosił, nowej groźnej broni zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych.

Kim Dzong Un nadzorował wystrzelenie dwóch strategicznych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu, poinformowały w czwartek media państwowe Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Test miał zostać przeprowadzony dzień wcześniej, jak podał portal telewizji Fracne24.

Próba rakietowa miała na celu „zwiększenie skuteczności i siły bojowej” pocisków manewrujących rozmieszczonych przez Koreańską Armię Ludową „dla operacji z taktyczną bronią nuklearną”, podała państwowa Korea Central News Agency (KCNA). Dwie rakiety miały pokonać 2000 km i trafić w wyznaczony cel.

W poniedziałek agencja ta podała z kolei, że Kim prowadził nuklearne ćwiczenia taktyczne wymierzone w Koreę Południową w ciągu ostatnich dwóch tygodni w proteście przeciwko niedawnym wspólnym ćwiczeniom morskim sił Korei Południowej i USA z udziałem lotniskowca.

Rzecznik Departamentu Stanu USA odmówił komentarza na temat startów i powiedział, że Waszyngton nadal koncentruje się na ścisłej współpracy z sojusznikami i partnerami w celu powstrzymywania KRLD.

Korea Północna po raz pierwszy przetestowała „strategiczny” pocisk manewrujący we wrześniu 2021 r., który był wówczas postrzegany przez analityków jako prawdopodobnie pierwsza próba tego typu broni przez w wykonaniu tego państwa. Środowy test potwierdza, że ​pociski tego rodzaju są sprawne, chociaż nie jest jasne, czy Korea Północna może zbudować wystarczająco małe głowice bojowe, by umieścić je w pociskach manewrujących.

Pociski manewrujące są jedną z nowych rodzajów broni opracowanych niedawno przez Koreę Północną. Latają nisko i manewrują, aby lepiej unikać obrony przeciwrakietowej.

Kim Dzong Un powiedział w zeszłym roku, że opracowywanie mniejszych głowic atomowych jest głównym celem jego armii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pociski manewrujące Korei Północnej zwykle generują mniejsze zainteresowanie niż pociski balistyczne, ponieważ nie są wyraźnie zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

4 października KRLD wystrzeliła rakietę średniego zasięgu, która przeleciała nad Japonią, wywołując alarm w trzech regionach kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

france24.com/kresy.pl.

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply