Władze Japonii wykazują się wstrzemięźliwością wobec amerykańskich apeli o włączanie się do interwencji wojskowej w rejonie Zatoki Perskiej.

Japonia nie wyśle swoich okrętów do cieśniny Ormuz by tam, wraz z amerykańskimi i brytyjskimi, ograniczały możliwości działania okrętów Iranu, podał w sobotę portal Japan Today za gazetą „Mainichi”. Dziennik twierdzi, powołując się na anonimowe źródła w administracji rządowej, że Tokio rozważa jedynie wysłanie samolotów, które wsparłyby z powietrza amerykańsko-brytyjską operację wojskową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Japonia rezerwuje sobie natomiast prawo samodzielnych działań mających na celu osłonę japońskich statków handlowych wpływających do Zatoki Perskiej, twierdzi Japan Today.

„Uważnie monitorujemy sytuację i zbieramy informację, pracując ściśle ze Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami” – szef gabinetu japońskiego premiera, Yoshihide Suga wypowiadał się na temat amerykańskiej inicjatywy bardzo powściągliwie. Kwestia żeglugi w cieśninie Ormuz ma jednak dla Japonii duże znaczenie, bo kraj ten jest czwartym importerem ropy naftowej na świecie.

W związku z incydentami w rejonie Cieśniny Ormuz, w tym zatrzymaniem tankowca Stena Impero pływającego pod brytyjską banderą przez oddziały irańskie, Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej. Irańczycy zatrzymali brytyjski tankowiec po tym, gdy brytyjscy komandosi wkroczyli wcześniej na irański tankowiec koło Gibraltaru. Jej zadaniem miałoby być zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony statkom handlowym w tym regionie. Przypomnimy, że niedługo potem władze Polski sygnalizowały możliwość dołączenia do takiej antyirańskiej operacji morskiej. Reuters informował, że zorganizowania takiej misji chcą również Francuzi, którzy aspirują wraz z Brytyjczykami do dowodzenia nią. Poparcie dla inicjatywy Londynu i Paryża wyraziły już Włochy i Dania. Jednak „zainteresowanie” dołączeniem do operacji militarnej zachodnioeuropejskich mocarstw wyraziły poza Polską także Niemcy, Hiszpania czy Szwecja.

Już w lutym roku bieżącego rząd Prawa i Sprawiedliwości zgodził się aby to właśnie w Warszawie władze USA przeprowadziły antyirańską w swym wyrazie międzynarodową konferencję poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu.

japantoday.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz