Ćwiczenia lotnictwa wojskowego trzech państw u wybrzeży Korei

Siły zbrojne Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły wspólne ćwiczenia powietrzne z udziałem co najmniej jednego amerykańskiego bombowca zdolnego do przenoszenia ładunków jądrowych B-1B.

Ćwiczenia angażujące jednostki trzech państwa odbyły się nad wodami na wschód od południowokoreańskiej wyspy Jeju w Cieśninie Koreańskiej. Piloci ćwiczyli między innymi uderzanie w pozorowany cel, aby zademonstrować zaawansowane możliwości bombowca. Manewry były odpowiedzią na wystrzelenie przez Koreę Północną w zeszłym tygodniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej, jak podał, za agencją Yonhap, portal Svoboda.org.

Korea Północna przeprowadziła w nocy 31 października test międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Pocisk wpadł do morza około 300 kilometrów na zachód od Hokkaido. Japońskie Ministerstwo Obrony podało, że lot rakiety na wysokości około tysiąca metrów trwał rekordowe 87 minut. Trajektoria rakiety osiągnęła wysokość 7000 km i przeleciała dystans 1000 km przekazał japoński rząd, uznając pocisk za interkontynentalny.

Wstępna analiza wskazuje na możliwe wykorzystanie w testowanym pocisku przez Koreę Północną nowo opracowanego silnika wspomagającego na paliwo stałe. O testach takiego silnika pisaliśmy w grudniu 2022 r. Pociski na paliwo stałe mogą przenosić cięższe głowice bojowe i wymagają krótszego czasu przygotowania do startu niż pojazdy na paliwo ciekłe, które wymagają więcej czasu na wtrysk paliwa i inne procedury.

Test pocisku być może zdolnego do osiągnięcia terytorium USA został przeprowadzony w kontekście narastających napięć między KRLD a południowym sąsiadem i Waszyngtonem. W ciągu ubiegłych kilku tygodni władze Korei Południowej, USA i Ukrainy wysuwały twierdzenia o obecności oddziałów sił zbrojnych KRLD przy linii frontu na Ukranie. Zostały one zdecydowanie odrzucone przez Rosję.

Yonhap oceniła jednak, że wystrzelenie pocisku interkontynetalnego mogło być manifestacją w obliczu przyszłotygodniowych wyborów prezydenckich w USA.

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz