Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian ogłosił w poniedziałek, które amerykańskie korporacje zostaną objęte sankcjami Pekinu.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik MSZ Chińskiej Republiki Ludowej oświadczył, że państwo to nakłada sankcje na korporacje Lockheed Martin, Boeing Defence, SpaceSecurity (BDS) i Raytheon. Jak powiedział powodem takiej decyzji są dostawy broni jakie wspomniane firmy dostarczają nieuznawanym władzom na Tajwanie.

Zhao Lijian zastrzegł przy tym, że sankcje mogą zostać rozszerzone – „Będziemy nadal podejmować niezbędne środki w celu ochrony suwerenności narodowej i interesów bezpieczeństwa” – zacytował portal Chinanews.net.

Decyzja władz ChRL nastąpiła po tym gdy Departament Stanu USA wyraził wstępną zgodę na sprzedaż Tajwanowi 100 pocisków rakietowych UGM-84 Harpoon przeznaczonych do niszczenia okrętów wojennych. Wcześniej zaaprobował sprzedaż mu amerykańskich sensorów, rakiet innego typu oraz artylerii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W trakcie wojny domowej z lat 1945-1949  armia Komunistycznej Partii Chin wyparł siły rządzącego Chinami Kuomintangu na wyspę Tajwan i proklamowała w Pekinie Chińską Republikę Ludową. Kuomintang utrzymał na Tajwanie struktury dawnej Republiki Chińskiej, jednak kolejne państwa świata cofały jej uznanie prawne, także USA uznały ChRL jako jedyne państwo chińskie. W 1971 r. ChRL zajęła miejsce Republiki Chińskiej w ONZ. Mimo to Waszyngton zapewnił militarną osłonę strukturom separatystycznego państwa na Tajwaniem, które funkcjonuje do dziś.

Czytaj także: Samolot z Tajwanu musiał zawrócić ze względu na ćwiczenia chińskiej armii

chinanews.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz