Centralna Komisja Wyborcza Kazachstanu podała w poniedziałek wstępne wyniki niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich w tym kraju. Zgodnie z przewidywaniami wybory wygrał obecny szef państwa Kasym-Żomart Tokajew. – pisze agencja Kaziform.

Z danych przekazanych na konferencji prasowej przez zastępcę przewodniczącego kazachskiej CKW Konstantina Pietrowa wynika, że Tokajew otrzymał 70,76 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się opozycyjny dziennikarz Amirżan Kosanow, poparty przez 16,02 proc. wyborców. 5,2 proc. głosów otrzymała Danija Jespajewa, kandydatka Demokratycznej Partii Kazachstanu Ak Żoł, pierwsza kobieta ubiegająca się o urząd głowy tego państwa.

Frekwencja wyborcza wyniosła 77,4 proc. Uprawnionych do głosowania było prawie 12 milionów obywateli Kazachstanu.

Jak pisaliśmy, w dniu głosowania na ulicach niektórych kazachskich miast doszło do największych od trzech lat protestów osób, które uważały wybory za „ustawione” i wzywały do ich bojkotu. Według agencji Interfax do niesankcjonowanych demonstracji doszło w stolicy kraju Nursułtanie oraz w Ałma-Acie. Radio Azattyk podało, że protest odbył się też w mieście Szymkent. Według kazachskiego MSW w Nursułtanie doszło do próby blokady ruchliwej drogi, tam też poszkodowanych zostało trzech policjantów – dwóch od kamieni rzucanych z tłumu a jeden doznał oparzenia oka w wyniku rozpylenia gazu pieprzowego. Do samego zakłócenia głosowania w lokalach wyborczych nie doszło. Zatrzymano w sumie około 500 osób, które wiceszef kazachskiego MSW nazwał „radykalnymi elementami”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że pierwszy prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew ogłosił w marcu br., że ustępuje ze stanowiska głowy państwa. Zgodnie z konstytucją jego obowiązki przejął 65-letni Kasym-Żomart Tokajew, dotychczasowy przewodniczący kazachskiego senatu, a wcześniej premier. 20. marca Tokajew został zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Kazachstanu. Miał nim być do końca kadencji prezydenckiej, czyli do kwietnia 2020 roku, jednak zdecydował o wyznaczeniu przyspieszonych wyborów prezydenckich.

Kresy.pl / Kazinform / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz