Rzeczniczka Departamentu Stanu USA potwierdziła, że Stany Zjednoczone wciąż uważnie śledzą stan demokracji i rządów prawa w Polsce.

Na wczorajszym briefingu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert została poproszona o komentarz do ustaw reformujących sądownictwo w Polsce przedstawionych przez Kancelarię Prezydenta Dudy.

Nauert potwierdziła amerykańskie stanowisko wyrażone dwa miesiące temu, iż USA przyglądają się bardzo uważnie sytuacji w Polsce. Jak powiedziała, Polska jest ważnym przyjacielem Ameryki i „zdrowa i silna demokracja w Polsce jest żywotnym elementem relacji USA z Polską”. Przedstawicielka Departamentu Stanu przypomniała, że USA „wyrażały obawy o rządy prawa” w Polsce. Przyznając, że Warszawa ma pełne prawo do reformowania wymiaru sprawiedliwości, dodała, że „reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego”. Powinny także, zdaniem amerykańskiej dyplomacji, respektować niezależność sędziowską i podział władz.

Nauert zapowiedziała, że Stany Zjednoczone będą uważnie przyglądać się debatom w polskim parlamencie nad prezydenckimi propozycjami. „Liczymy, że nasi sojusznicy będą utrzymywać silne demokratyczne instytucje, gospodarkę a także obronność. Będziemy się temu uważnie przyglądać, ale chcę podkreślić, jak ważna jest silna i zdrowa demokracja w Polsce” – zakończyła Nauert.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 25. września prezydent Andrzej Duda przedstawił własne propozycje reformy sądownictwa. Przewidują one powołanie dwóch nowych izb Sądu Najwyższego – Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa następowałby większością 3/5 głosów w Sejmie. Jeśli Sejm w ciągu dwóch miesięcy nie wybrałby członków KRS, wówczas prawo ich mianowania przechodziłoby na prezydenta. W związku z opiniami, że ta ostatnia propozycja może być niekonstytucyjna, Andrzej Duda zaproponował odpowiednią zmianę konstytucji. Prawo zgłaszania kandydatów na członków KRS miałaby grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz co najmniej 25 czynnych sędziów. Prezydent zaproponował także wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej – możliwości zaskarżenia do Sądu Najwyższego każdego orzeczenia sądowego w terminie 5 lat od jego uprawomocnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Senator John McCain krytykuje reformę sądownictwa w Polsce

Kresy.pl / state.gov / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz