Kanada: w Quebecu będzie obowiązywał zakaz zakrywania twarzy

Pracownicy sektora publicznego prowincji Quebec oraz ich klienci nie będą mogli zasłaniać twarzy.

Parlament kanadyjskiej prowincji Quebec przyjął ustawę o neutralności religijnej, która zabrania zakrywania twarzy pracownikom sektora publicznego oraz osobom korzystającym z ich usług. Za ustawą głosowało wczoraj w Zgromadzeniu Narodowym Quebecu 66 deputowanych, przeciwko było 51.

Nowe prawo, które wejdzie w życie 1. lipca 2018 roku nie wymienia, które sposoby zakrywania twarzy są zakazane, jednak w powszechnej opinii są one wymierzone w takie ubiory muzułmańskich kobiet jak burka czy nikab, które zakrywają całą twarz poza oczami.

Ustawa dotyczy jedynie pracowników sfery publicznej – urzędników, policjantów, nauczycieli, lekarzy itp., oraz osób, które się z nimi kontaktują.

Chodzi nam po prostu o to, że z powodów związanych z komunikacją, identyfikacją i bezpieczeństwem usługi publiczne powinny być dawane i uzyskiwane z odsłoniętą twarzą. – powiedział dziennikarzom premier Quebecu Philippe Couillard. – Jesteśmy wolnym i demokratycznym społeczeństwem. Mówisz do mnie, powinienem widzieć twoją twarz, a ty moją. To takie proste.

Ustawa dopuszcza wyjątki, ale ich nie wymienia. Szczegóły nowych regulacji zostaną ujęte w rozporządzeniu, które ma być wkrótce przyjęte.

Zakazem wprowadzonym przez ustawę są zaniepokojeni kanadyjscy muzułmanie. Dyrektor wykonawczy Narodowej Rady Kanadyjskich Muzułmanów Ihsaan Gardee nazwał nowe regulacje „nieuzasadnionym naruszeniem wolności religijnej”. Podobne głosy płyną ze strony organizacji obrony praw człowieka i socjaldemokratycznej Nowej Partii Demokratycznej. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że nie będzie ingerował w przyjęte rozwiązania.

Przyjęta ustawa nie godzi w eksponowanie symboli religijnych. Wcześniej rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że zakazy zakrywania twarzy w różnym zakresie przyjęto we Francji, Austrii, Belgii, Bułgarii i w niemieckim landzie Bawaria.

PRZECZYTAJ:
W Austrii wszedł w życie zakaz noszenia burek i nikabów
Niemcy: Bundestag zabronił urzędniczkom noszenia nikabu i burki w pracy

Kresy.pl / Reuters / Interia
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz