Argentyna, Brazylia, Chile i Meksyk skrytykowały decyzję władz Izraela o rozbudowie żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w piątek wspólny komunikat tych państw Ameryki Łacińskiej potępiający „decyzję rządu Izraela o zalegalizowaniu dziewięciu osiedli i budowie 10 tys. jednostek mieszkalnych w istniejących osiedlach na Zachodnim Brzegu”. Benos Aires, Santiago, Brasillia i Meksyk określiły działania Izraela jako „jednostronne środki” sprzeczne z prawem międzynarodowym i rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – przytoczono w piątek na portalu telewizji TeleSUR.

W związku z tym cztery państwa wyraziły „swój sprzeciw wobec wszelkich działań, które zagroziłyby wykonalności rozwiązania dwupaństwowego, w ramach którego Izrael i Palestyna mogą dzielić bezpieczne i uznane na arenie międzynarodowej granice, przy jednoczesnym poszanowaniu uzasadnionych aspiracji obu narodów do życia w pokoju ”.

W komunikacie wezwano także Izraelczyków i Palestyńczyków do powstrzymania się od działań zachęcających do dalszej eskalacji przemocy, wzywając jednocześnie do wznowienia negocjacji w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania konfliktu.

Legalizacja osiedli budowanych na Zachodnim Brzegu został ogłoszona przez izraelski rząd w zeszły poniedziałek.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku rozpoczętej przez nich wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach.

Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach.

Od 1967 r. Izrael okupuje także obaszar Wzgórz Golan w Syrii. W 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, Tel Awiw jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Przypomnijmy, że w 2019 roku prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Izraelskie osiedle, które powstało w 2019 roku na Wzgórzach Golan, nosi imię prezydenta Donalda Trumpa.

Polska nie uznała decyzji USA ws. suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.

telesurenglish.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply