Ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga został zabity podczas próby porwania. Zginął także ochraniający go karabinier oraz kierowca.

W poniedziałek w ataku na konwój ONZ w Demokratycznej Republice Konga zginął ambasador Włoch Luca Attanasio, włoski karabinier Vittorio Iacovacci oraz ich kongijski kierowca – podaje agencja Reutera. Śmierć obu Włochów potwierdziło włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Według Reutersa powołującego się na rzecznika Parku Narodowego Wirunga konwój został zaatakowany około godziny 10:15 czasu lokalnego (9:15 w Polsce) w pobliżu miejscowości Kanyamahoro, około 25 km na północ od stolicy prowincji, Gomy. Była to próba porwania – gubernator prowincji Kiwu Północne Carly Nzanzu Kasivita powiedział agencji Reuters, że napastnicy zatrzymali konwój, oddając strzały ostrzegawcze. Zabili kierowcę, a pozostałych prowadzili do lasu. Gdy strażnicy parku otworzyli ogień, napastnicy zabili włoskiego ochroniarza. Zginął również ambasador.

Włoska agencja ANSA powołując się na swoje źródła podaje, że ambasador zmarł w szpitalu w Gomie, dokąd trafił w stanie krytycznym po postrzale w brzuch.

Jak dotąd nie wiadomo, kto stał za atakiem, nikt też nie przyznał się do jego przeprowadzenia.

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi di Maio przerwał swój udział w unijnym spotkaniu w Brukseli na wieść o śmierci ambasadora i wrócił do Włoch.

Park Wirunga, który znajduje się na zalesionych wulkanach przy granicy z Rwandą i Ugandą i jest domem dla ponad połowy goryli górskich na świecie, każdego roku przyciąga tysiące turystów. Poniedziałkowy atak miał miejsce w tej samej wiosce, w której w 2018 roku na krótko porwano dwóch brytyjskich turystów, co doprowadziło do zamknięcia parku dla turystów na dziewięć miesięcy.

W Wirundze działają dziesiątki grup zbrojnych. Strażnicy parku byli wielokrotnie atakowani, w zeszłym miesiącu w zasadzce zginęło sześciu z nich.

Od 2010 roku w DRK stacjonują siły pokojowe ONZ liczące 16 tys. żołnierzy.

Według strony internetowej MSZ Włoch 43-letni Luca Attanasio był szefem włoskiej misji w Kinszasie od 2017 roku a ambasadorem został w 2019 roku. Był żonaty i miał trzy córki.

CZYTAJ TAKŻE: Demokratyczna Republika Konga: 14 żołnierzy sił ONZ zabitych w wyniku ataku rebeliantów

Kresy.pl / reuters.com / ansa.it

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz