Trzy tureckie drony zestrzelone w Libii

Oddziały Libijskiej Armii Narodowej (LNA) w ciągu jednej doby zestrzeliły aż trzy bezzałogowe aparaty latające tureckiej produkcji.

Portal The Libyan Adress poinformował w środę, że jeden z dronów typu Bayraktar został zestrzelony nad południowymi przedmieściami libijskiej stolicy Trypolisu gdzie LNA prowadzi ataki w celu zajęcia miasta. Drugi tego typu aparat został zestrzelony wkrótce po starcie z lotniska Mitiga pod miastem, gdzie według portalu swoja bazę urządzili Turcy. Lotnisko te zostało ostrzelane rakietami około trzech godzin temu co spowodowało zawieszenie ruchu lotniczego na nim. Dodatkowo strącono jeszcze jeden dron tego typu, przeznaczonego do działań zwiadowczych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Liczba zestrzelonych dronów jest kolejny potwierdzeniem tureckiego zaangażowania w Libii. Ankara wspiera tam Rząd Porozumienia Narodowego (GNA) oblegany w Trypolisie przez gen. Chalifę Heftara i jego oddziały. Już wcześniej pisaliśmy na naszym portalu o tym, że Turcy zwerbowali najemników spośród organizacji islamistycznych, jakie wspierają w Syrii i wysłali ich do Syrii. Przerzucenie przez Turków islamistów z Syrii do stolicy Libii Trypolisu potwierdziła w niedzielę ambasada USA w tym północnoafrykańskim państwie. Jednak kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przyznał, że w Libii polegli także żołnierze tureckiej armii.

Rząd Jedności Narodowej (GNA) Libii opierający się na islamistycznych milicjach kontroluje już tylko Trypolis i a pośrednio rejon miasta Misrata. Od początku zeszłego roku Libijska Armia Narodowa (LNA) gen. Chalify Heftara zdołały opanować całą południową Libię, region kluczowy dla przenikania z Afryki Subsaharyjskiej nielegalnych imigrantów oraz islamistycznych ekstremistów, a za nią większość obszaru całego państwa.

W swoich działaniach przeciw GNA gen. Heftar wspierany jest nie tylko przez Izbę Reprezentantów, parlament wybrany jeszcze w 2014 r., i rezydujący w Tobruku, ale także nieoficjalnie przez Francję, Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja także uważana jest za sympatyzującą z marszałkiem Heftarem, który składał wizyty w Moskwie. W kwietniu LNA przypuściła pierwsze ataki na Trypolis wówczas wstrzymane pod naciskiem dyplomatycznym ONZ i Unii Europejskiej. Ofensywa na libijską stolicę została wznowiona w grudniu.

adresslibya.co/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz